Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský
Erzherzog Maximilian Franz of Austria.jpg
Narození 8. prosince 1756
Vídeň
Úmrtí 27. července 1801 (ve věku 44 let)
Vídeň
Místo pohřbení Císařská hrobka ve Vídni
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Rodiče František I. Štěpán Lotrinský a Marie Terezie
Příbuzní Marie Antoinetta, Marie Karolína Rakouská, Marie Josefa Habsbursko-Lotrinská, Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská, Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská, Marie Anna Habsbursko-Lotrinská, Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská, Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, Johanna Gabriela Habsbursko-Lotrinská, Marie Alžběta Rakouská, Leopold II., Ferdinand Karel Habsbursko-Lotrinský, Karel Josef Habsbursko-Lotrinský a Josef II. (sourozenci)
Funkce katolický arcibiskup (1785–1801)
katolický biskup (od 1785)
velmistr Řádu německých rytířů (1801–1804)
kurfiřt
diecézní biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský

Maxmilián František Habsbursko-Lotrinský (8. prosince 1756 Vídeň26. červenec 1801 zámek Hetzendorf Vídeň) byl velmistrem Řádu německých rytířů v letech 1780 – 1801 a münsterským biskupem v letech 1784 – 1801.

Narodil se jako nejmladší syn/poslední dítě ze šestnácti potomků císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Štěpána Lotrinského, čímž byl již od dětství předurčen pro duchovní stav. Kromě toho, že byl kolínským arcibiskupem a münsterským biskupem, stal se roku 1769 koadjutorem velmistra řádu německých rytířů, svého strýce Karla Alexandra Lotrinského a roku 1780 se stal sám velmistrem tohoto řádu, jehož byl posléze reformátorem. Byl vyznavač idejí osvícenství a mecenáš kultury a umění (umožnil například mladému Beethovenovi studovat u Josepha Haydna).

Ke konci života byl Maxmilián Ferdinand upoután na lůžko – trpěl otylostí, spavostí, depresemi a srdeční nedostatečností. Zemřel po dlouhé nemoci 26. července 1801 na zámku Hetzendorf u Vídně. Jako člen habsburské dynastie byl pohřben v tzv. Nové kryptě císařské hrobky kapucínského kláštera ve Vídni, jeho srdce však je uloženo v loretánské kapli vídeňského kostela sv. Augustina.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Karel Alexandr Lotrinský
Znak z doby nástupu Velmistr řádu německých rytířů
17801801
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Karel Ludvík Rakousko-Těšínský