Ladislav Pohrobek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Pohrobek
Král uherský a český a vévoda rakouský
Portrét neznámého autora z roku 1457.
Portrét neznámého autora z roku 1457.
Doba vlády 1440/14531457
Korunovace 1453
Narození 22. února 1440
Komárno
Úmrtí 23. listopadu 1457
(ve věku 17 let)
Praha
Pohřben Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Předchůdce Albrecht II. Habsburský
Nástupce Jiří z Poděbrad
Dynastie Habsburkové
Otec Albrecht II. Habsburský
Matka Alžběta Lucemburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Pohrobek, nebo Holec (německy/latinsky Ladislaus Postumus, 22. února 1440 Komárno23. listopadu 1457 Praha) z rodu Habsburků byl od 10. listopadu 1444 uherský (formální korunovace dokonce již 15. května 1440) a od 28. října 1453 český král.[1]

Král dítě[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Pohrobek jako dítě, autor Karel Javůrek (1815–1909)

Byl čtvrtým dítětem českého, uherského a německého krále a rakouského vévody Albrechta II. (V.) Habsburského a jeho choti Alžběty Lucemburské, dcery císaře Zikmunda. Protože se narodil až čtyři měsíce po smrti svého otce, byl nazýván pohrobkem. V době jeho nezletilosti za něj rozhodoval zemský sněm. Jeho matka se všemožně snažila prosadit synova dědická práva především na vládu v Uhrách, kde měl jeho nároky hájit Jan Jiskra z Brandýsa, kterého přijala do svých služeb. Také nechala ukrást svatoštěpánskou uherskou korunu, k čemuž využila dvorní dámu Helenu Kottannerovou. Zařídila i Ladislavovu korunovaci ve Stoličném Bělehradě 15. května 1440, necelé dva měsíce po narození. Uherský sněm však Ladislavovy nároky odmítl a zvolil si za svého panovníka polského krále Vladislava III. Důvodem bylo stoupající turecké nebezpečí, které vyžadovalo, aby v čele království stál dospělý král, schopný řídit obranu země.

V Čechách propukla po Albrechtově smrti anarchie. Stavové začali hledat kandidáta na český trůn, nemohli však najít žádného vhodného. O českou korunu nebyl zájem. Královský majetek byl většinou rozkraden, to, co zůstalo, bylo ve špatném stavu. Přední šlechtické rody konaly výpady proti sousedícím panstvím. V této situaci byla 20. června 1440 v Praze učiněna královská volba – sbor 46 volitelů, mezi nimi i pozdější král Jiří z Poděbrad, dal své hlasy Albrechtu Bavorskému, synovci královny Žofie, manželky zemřelého Václava IV. Albrecht mluvil česky a dlouho pobýval na pražském dvoře. Zřejmě právě na základě znalosti neutěšených českých poměrů také Albrecht nabízenou korunu odmítl.

Koncem roku 1442 zemřela dvouletému Ladislavu Pohrobkovi také matka a poručníkem se stal jeho strýc Fridrich III. Habsburský, který byl po Albrechtově smrti zvolen římským králem, poději se stal i římským císařem.

Roku 1444 padl Vladislav III. Jagellonský na křížové výpravě proti Turkům u Varny (proto dostal přízvisko Varnenčík). Poté uherský sněm uznal dědické nároky Ladislava Pohrobka a přijal ho za svého krále. Správcem království po dobu Ladislavovy nezletilosti se stal slavný vojevůdce, sedmihradský vojvoda Jan Hunyadi. V českých zemích byl přijat nejdříve na Moravě v srpnu 1453, což vyvolalo negativní reakci ze strany českých stavů, podle kterých to měli být čeští stavové, kdo přijme nového panovníka jako první a ne moravští. Do Čech vstoupil až v listopadu 1453 u Jihlavy. Roku 1453 byl Ladislav jako třináctiletý zvolen a korunován také českým králem. Zde vykonával správcovskou funkci Jiří z Poděbrad.

Záhadné úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Ladislavovi nebylo dopřáno dlouhé panování. Roku 1457 přijel do Čech, aby se ujal vlády a seznámil se s českou společností a prostředím, neboť si Prahu zvolil za své rezidenční město. Stalo se tak i kvůli neutěšené situaci Ladislava v Uhersku. V březnu 1457 nechal popravit syna Jana Hunyadiho Ladislava Hunyadiho, který byl obviněn z vraždy Ulricha Celjského – Pohrobkova příbuzného a dlouholetého ochránce. Tato poprava vyvolala v Uhrách takový odpor, že Pohrobek se rozhodl odjet do Prahy, kde také strávil poslední měsíce života.

V Praze se též měla uskutečnit jeho svatba s francouzskou princeznou Magdalenou, dcerou krále Karla VII. Do Francie bylo vysláno poselstvo v čele s českým šlechticem Zdeňkem ze Šternberka, které mělo požádat o princezninu ruku a doprovodit nevěstu do Čech. Během příprav na svatbu však sedmnáctiletý král náhle onemocněl a po třech dnech zemřel.

Vzhledem k tomu, že se dosud těšil plnému zdraví, vznikla v té době i později celá řada dohadů o možné příčině královy smrti. Na králově těle byly patrné výrazné hematomy. Jedni usuzovali na otravu a podezřívali z královraždy Jiřího z Poděbrad, který poté získal český trůn. Další domněnkou bylo, že šlo o morovou nákazu. Teprve v roce 1985 dospěl antropolog MUDr. Emanuel Vlček po vyšetření králových kosterních pozůstatků k názoru, že Ladislav trpěl vzácnou formou leukémie.

Dědictví[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Pohrobek

Ladislavovou smrtí skončil první pokus v dějinách střední Evropy vytvořit mohutné podunajské soustátí, jejž inicioval Ladislavův děd Zikmund Lucemburský. Toto soustátí, které mohlo nastavit hráz pronikání Osmanů do nitra Evropy, bylo odsouzeno k zániku právě v okamžiku, kdy bylo obrany nejvíce zapotřebí, krátce po dobytí Konstantinopole Turky.

Spor o dědictví po Ladislavu Pohrobkovi postavil na řadu desetiletí proti sobě dvě v té době nejmocnější dynastie ve střední Evropě: Habsburky, kteří se snažili uhájit to, co získal Albrecht II. sňatkem s dědičkou Lucemburků Alžbětou, a Jagellonce, opírající své nároky na českou a uherskou korunu o dědická práva Ladislavovy sestry Alžběty Habsburské, s níž se roku 1454 oženil polský král a litevský velkokníže Kazimír IV.

Ovládnout české a uherské království a připojit je k dosavadním državám by pro oba rody znamenalo získat převahu ve východní části střední Evropy. Naděje císaře Fridricha III. ani Kazimíra Jagellonského se však nesplnily, neboť v Uhrách i v zemích Koruny české byli zvoleni králové z domácích šlechtických rodů, Hunyadiho syn Matyáš zvaný Korvín a Jiří z Poděbrad.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Albrecht II. Moudrý
 
 
Albrecht III. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Johana z Pfirtu
 
 
Albrecht IV. Rakouský
 
 
 
 
 
 
Fridrich V. Norimberský
 
 
Beatrix Hohenzollernsko-Norimberská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Míšeňská
 
 
Albrecht II. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Ludvík IV. Bavor
 
 
Albrecht I. Bavorský
 
 
 
 
 
 
Markéta II. Henegavská
 
 
Johana Žofie Bavorská
 
 
 
 
 
 
Ludvík I. Břežský
 
 
Markéta Břežská
 
 
 
 
 
 
Anežka Hlohovská
 
Ladislav Pohrobek
 
 
 
 
 
Jan Lucemburský
 
 
Karel IV.
 
 
 
 
 
 
Eliška Přemyslovna
 
 
Zikmund Lucemburský
 
 
 
 
 
 
Bohuslav V. Pomořanský
 
 
Alžběta Pomořanská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Piastovna
 
 
Alžběta Lucemburská
 
 
 
 
 
 
Herman I. Celjský
 
 
Herman II. Celjský
 
 
 
 
 
 
Kateřina Bosenská
 
 
Barbora Cellská
 
 
 
 
 
 
Jindřich VII. ze Schaunbergu
 
 
Anna ze Schaunbergu
 
 
 
 
 
 
Uršula Gorická
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ladislas V | king of Hungary and Bohemia. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-11-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vladislav I. (Varnenčik)
Znak z doby nástupu Uherský král
14441457
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Matyáš Korvín
Předchůdce:
Albrecht II. Habsburský
Znak z doby nástupu Český král
1440/14531457
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jiří z Poděbrad
Předchůdce:
Albrecht II. Habsburský
Znak z doby nástupu Moravský markrabě
1440/14531457
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jiří z Poděbrad
Předchůdce:
Albrecht II. Habsburský
Znak z doby nástupu Rakouský vévoda
14401457
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Fridrich III. Habsburský