Křesomysl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Křesomysl
Děti Neklan
Rodiče Vnislav
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křesomysl byl mýtický pokračovatel Přemysla Oráče a kněžny Libuše, zakladatelů dynastie Přemyslovců, jeden ze sedmi legendárních českých knížat mezi Přemyslem Oráčem a prvním historicky doloženým knížetem Bořivojem.

Jedna z teorií týkajících se počtu těchto knížat je podepřena freskami na zdech rotundy v moravském Znojmě, ale Anežka Merhautová tvrdí, že tyto fresky zobrazují historicky doložené Přemyslovce včetně moravských údělníků.[1]

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Jméno Křesomysl zaznamenal ve své Kronice české Kosmas, převzala ho i většina historiků z 19. století, včetně Františka Palackého. Původ jména lze vyložit jako ten, kdo křeše, podněcuje mysl.

Záviš Kalandra uvádí, že jména sedmi mýtických českých knížat jsou odvozena ze starých slovanských názvů dnů v týdnu. Křesomysl by jako pátý z nich odpovídal čtvrtku, v latině Iovis Dies , den boha Jova. Jupiter (také Jova) vládl hromům a bleskům a slovo křesat může odkazovat ke spojení křesat oheň (světlo). U Germánů byl čtvrtek den Donarův (Donnerstag), den Thoriiv (v angličtině Thursday). Také Thór vládl blesky.[2]

Podle teorie Vladimíra Karbusického pochází dvanáct jmen mýtických postav české historie včetně sedmi knížat z úryvku staroslověnského (či staročeského) textu - poselství Čechů k Frankům v 9. století.[3] V tomto textu mělo být psáno: Krok’ kazi (Tetha), lubo premyšl, nezamyšl m’nata voj’n u‘ni zla, kr’z my s‘ neklan (am), gosti vit, což se vykládá jako: Zastav své kroky, Tetha (oslovení tehdejšího vůdce Franků, popřípadě západních sousedů obecně) a raději přemýšlej, nezamýšlím na tebe vojnu ani zla, kříži my se neklaníme, hosty vítáme.

Keltský původ[editovat | editovat zdroj]

Novodobá česká historiografie ve snaze o realistický výklad vysvětlovala toto jméno jako "ten, který má ostrou mysl". V souvislosti s keltskou hypotézou o původu mýtických knížat by i toto jméno mělo mít svůj význam v keltském podtextu. Původní podoba Křesomyslova jména byla velmi pravděpodobně -cres(i)o-marus-. Jedná se o složeninu, přičemž první část slova -cres(i)o, creis- znamená -srdce- (lat. cordatus - nadaný srdcem, rozumný) a druhá část pak hojně užívaný přívlastek -velký. Slovanská podoba keltského -marus, maros- byla -mír- objevující se například ve jménech Horymír nebo ve Strojmír. Původní význam jména Křesomysl byl pravděpodobně velký(á) srdcem, vírou. To dobře koresponduje s výkladem předchozích jmen, který naznačuje kultovní funkci všech žen. V případě Křesomysla je však překvapující zjištění, že novodobé rozbory tohoto jména, skutečně podobnou variantu připouštěly.

Posloupnost knížat[editovat | editovat zdroj]

Dalimilova kronika píše: Český kníže Unislav zemřel záhy. Jeho práv nabyl Křesomysl zas.

Václav Hájek z Libočan do doby Křesomysla umístil pověst o Horymírovi a Šemíkovi. Křesomysl v jeho podání zanedbával zemědělský lid a na jeho úkor podporoval havířství.

Sedm mýtických následníků Přemysla[editovat | editovat zdroj]

Mýtická česká knížata
Nezamysl
Mnata
Vojen
Vnislav
Křesomysl
Neklan
Hostivít

Hostivítovým synem měl být první historicky doložený Přemyslovec Bořivoj I. Jeho potomci sice českým zemím nevládli na věky věkův, poslední z rodu Václav III. byl zavražděn v roce 1306, ale díky ženám pokračovala rodová linie po přeslici i v dalších dynastiích, jako byli Lucemburkové, Jagellonci, Habsburkové a Habsbursko-Lotrinská dynastie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Barbara Krzemieńska-Anežka Merhautová-Dušan Třeštík: "Moravští Přemyslovci ve znojemské rotundě", Praha 2000.
  2. Záviš Kalandra: "České pohanství", Praha 1947
  3. Vladimír Karbusický: "Báje, mýty, dějiny. Nejstarší české pověsti v kontextu evropské kultury", s. 237, Praha 1995 [1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vnislav
Znak z doby nástupu Seznam legendárních českých vládců
Křesomysl
?
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Neklan