Rudolf Syringus Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rudolf Syringus Habsbursko-Lotrinský
Die Kinder von Kaiser Karl und Kaiserin Zita, Quinta Vigia, Funchal.jpg
Narození 5. září 1919
Prangins
Úmrtí 15. května 2010 (ve věku 90 let)
Brusel
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Manžel(ka) Xenie Černyševová-Bezobrazovová
Děti Simeon Habsbursko-Lotrinský
Catharina Habsburg-Lothringen
Maria Anna Erzherzogin von Österreich
Karl Peter Erzherzog von Österreich
Simeon Karl Eugen Josef Leopold Erzherzog von Österreich
Johannes Karl Erzherzog von Österreich
Catharina-Maria Erzherzogin von Österreich
Rodiče Karel I. a Zita Bourbonsko-Parmská
Příbuzní Robert Rakouský-d'Este, Karel Ludvík Habsbursko-Lotrinský, Otto von Habsburg, Felix Rakouský, Alžběta Šarlota Habsbursko-Lotrinská, Šarlota Habsbursko-Lotrinská a Adelheid Habsbursko-Lotrinská (sourozenci)
Johannes Rudolph Antonius Maria von Habsburg de Borbón-Dos Sicilias (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rudolf Rakouský (5. září 1919, Prangins, Švýcarsko15. května 2010, Brusel, Belgie) byl nejmladším synem posledního rakouského císaře Karla I. a jeho manželky Zity Parmské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se rok po pádu monarchie, ve Švýcarsku, kde v té době jeho rodina žila. Byl pojmenován podle prvního římsko-německého krále z rodu Habsburků, Rudolfovi I. Část dětství strávil na Madeiře, kde zemřel jeho otec. Po jeho smrti se rodina roku 1922 přestěhovala do Belgie. Zde žili až do roku 1940, kdy po německé invazi uprchli do Kanady, kde Rudolf v Québecu studoval ekonomii.

Podle své rodiny byl pod falešným jménem americkou armádou poslán do Rakouska, aby se zde zapojil do odboje. Po válce působil v oblasti financí na Wall Street, poté vedl kávové plantáže v Belgickém Kongu a nakonec se stal ředitelem banky v Belgii, kde žil až do konce života.

V březnu roku 1970 podepsal ve Švýcarsku s klášterem Muri jakožto zástupce rodiny Habsbursko-Lotrinské o založení rodinné hrobky v Loretanské kapli bývalého kláštera. Po matčině smrti roku 1989 byl zodpovědný za průběh jejího balzamování a uložení jejího srdce rodinné hrobce.

Arcivévoda Rudolf zemřel ve věku 90 let v Bruselu, pohřben je stejně jako jeho první manželka Xenie (1929-1968) a tragicky zemřelý syn Karel Jan (1962-1975) v rodinné hrobce pod Loretánskou kaplí v klášteře Muri ve Švýcarsku.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Arcivévoda Rudolf se po zásnubách (30. dubna 1953) oženil poprvé 22. června 1953 v katolickém kostele Panny Marie Karmelské v Tuxedo Parku ve státě New York s ruskou hraběnkou Xenií Sergejevnou Černičev-Besobrasovou (11. června 1929 Paříž - 20. září 1968 Casteau, Belgie), mladší dcerou hraběte Sergeje Černičev-Besobrasova a jeho manželky hraběnky Alžběty Dmitrijevny Šeremetěvové. Svatby se zúčastnilo 100 hostů, mezi nimi i poslední rakouská císařovna Zita. Xenie byla teprve druhou pravoslavnou věřící, která se stala rakouskou arcivévodkyní, první byla velkokněžna Alexandra Pavlovna z dynastie Romanov-Holstein-Gottorp, která se provdala za uherského palatina, arcivévodu Josefa. Rudolf a Xenie spolu měli čtyři děti. Xenie zemřela v roce 1968 během autonehody v Belgii, kdy se jejich auto, ve kterém byl i Rudolf, srazilo s kamionem. Rudolf byl těžce zraněn, ale přežil. O sedm let později Rudolfův nejmladší syn Karel Johannes ve třinácti letech v Bruselu také zemřel po autonehodě.

  • 1. arcivévodkyně Marie Anna (* 1954) ∞ hrabě Peter Galitzin (* 1955) z ruské knížecí rodiny, mají spolu šest dětí
  • 2. arcivévoda Karel Petr (* 1955) ∞ 1998 princezna Alexandra z Wrede (* 1970) z německé knížecí rodiny, mají dvě děti:
    • 1. arcivévodkyně Antonie (* 2000)
    • 2. arcivévoda Lorenz (* 2003)
  • 3. arcivévoda Simeon (* 29.6.1958 Katana, Sud-Kivu, Belgické Kongo), manželka princezna Marie Neapolsko-Sicilská (* 5.4.1967 Madrid) z královského rodu Bourbonů, mají pět dětí:
  • 4. arcivévoda Karel Johannes (1962 - 1975 Brusel, autonehoda ve věku 13 let)

Od 15. října 1971 byl Rudolf podruhé ženatý, a to s princeznou Annou Gabrielou z Wrede (* 1940), se kterou měl jednu dceru:

  • 5. arcivévodkyně Kateřina Marie (* 1972), manžel hrabě Maximiliano Secco di Aragona (* 1967), mají spolu tři děti.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]