Robert Rakouský-d'Este

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Rakouský-d'Este
pozdní 20. léta 20. století
pozdní 20. léta 20. století
Rodné jméno Robert Karl Ludwig Maximilian Michael Maria Anton Franz Ferdinand Joseph Otto Hubert Georg Pius Johannes Marcus d'Aviano von Österreich-d’Este
Narození 8. února 1915
zámek Schönbrunn, Vídeň, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 7. února 1996 (ve věku 80 let)
Basilej, Švýcarsko
Titul Jeho císařská a královská výsost arcivévoda
Předchůdce Karel I.
Následovník Lorenz Rakouský-d'Este
Manžel(ka) Markéta Savojská-Aosta
Děti Marie Beatrix
Lorenz
Gerhard
Martin
Isabella
Rodiče Karel I.
Zita Bourbonsko-Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Arcivévoda Robert Rakouský-d’Este (8. února 1915, zámek Schönbrunn, Vídeň7. února 1996 v Basileji, Švýcarsko) byl členem císařsko-královské rodiny z rodu Habsbursko-Lotrinského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho celé jméno znělo: Jeho císařská a královská výsost arcivévoda Robert Karel Ludvík Maxmilián Michael Maria Anton František Ferdinand Josef Ota Hubert Jiří Pius Jan Marcus d'Aviano Rakouský-d’Este (německy Robert Karl Ludwig Maximilian Michael Maria Anton Franz Ferdinand Joseph Otto Hubert Georg Pius Johannes Marcus d'Aviano von Österreich-d’Este).

Narodil se jako druhý syn z osmi dětí posledního rakouského císaře a krále českého a uherského, Karla I. (1887–1922) a jeho ženy císařovny Zity (1892–1989). V roce 1917 na něho otec převedl jméno a erb rodu Rakouských d'Este.

Po skončení první světové války a zániku Rakouska-Uherska žil se svými rodiči až do března 1919 na zámku Eckartsau v Dolním Rakousku, než byla někdejší císařská rodina nuceně vystěhována v důsledku vyhoštění jeho otce ze země. V letech 1919 až 1921 žil Robert s rodiči v exilu ve Švýcarsku, později na Madeiře a ve Španělsku, kde také vychodil základní školu.

Gymnázium studoval soukromě podle rakouských a maďarských osnov. Vystudoval Katolickou univerzitu v Lovani, stal se doktorem hospodářských věd a státovědy. Poté působil v Londýně.

Neúspěšně se snažil o společnou politiku rakouských emigrantů. V roce 1945 se pokoušel o politickou činnost v Rakousku, byl však republikánskými úřady vypovězen ze země. Poté působil jako bankéř v Bruselu.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

29. prosince 1953 se arcivévoda Robert oženil v Bourg-en-Bresse s princeznou Markétou Savojskou-Aosta (* 7. dubna 1930 v Neapoli), dcerou Amadea III. z Aosty a místokrále Habešského, a jeho manželky, princezny Anny Heleny Marie z Orléans z rodu Guise. Z jejich svazku vzešlo patero dětí, a následně šestnáct vnoučat.

  • Marie Beatrix (*1954) ∞ 1980 hrabě Riprand von Arco-Zinneberg,
  • Lorenz (*1955) ∞ 1984 princezna Astrid Belgická
  • Gerhard (*1957)
  • Martin (*1959) ∞ 2005 princezna Katharina von Isenburg-Birstein
  • Isabella (*1963) ∞ 1999 hrabě Andrea Czarnocki-Lucheschi

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]