Katolická univerzita v Lovani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katolická univerzita v Lovani
Castle Arenberg, Katholieke Universiteit Leuven adj.jpg
Datum založení8. listopadu 1834
Další informace
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Univerzitní knihovna

Katolická univerzita v Lovani (nizozemsky Katholieke Universiteit Leuven, francouzsky Université catholique de Louvain) je největší a nejstarší univerzita nízkých zemí (dnešní Nizozemsko a Vlámsko), a současně také nejstarší dosud existující katolická univerzita na světě.[zdroj?]

Univerzita se od počátku nacházela ve městě Lovaň (nizozemsky Leuven) ve vlámské části dnešní Belgie a dlouhou dobu fungovala jako dvojjazyčná (nizozemština a francouzština), ale v roce 1968 se následkem schizmatu francouzsky hovořící část oddělila a vytvořila novou stejnojmennou univerzitu v nově postaveném městě Nová Lovaň (francouzsky Louvain-la-Neuve) ve valonském regionu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena v roce 1425 mj. přičiněním vévody Jana IV. z Brabantu. Již v té době ale zřejmě existovala v Lovani škola napojená na kostel svatého Petra. Oficiálně byla univerzita založena jako studium generale (studium obecné) skrze dokument vydaný papežem Martinem V. dne 9. prosince 1425.

Dějiny univerzity jsou spjaty s mnoha významnými osobnostmi Evropy. Pracovali nebo vyučovali na ní Erasmus Rotterdamský, Jansen, Vesalius, Mercator, papež Hadrián VI. a další. Kněz Georges Edouard Lemaître zde navrhl svou teorii velkého třesku.

V roce 1968 se univerzita z důvodů stížností Vlámů na diskriminaci rozdělila a vznikly dvě oddělené univerzity, které si přesto obě zachovaly původní jméno, každá v příslušném jazyce:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]