Lovaň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lovaň
Leuven, Louvain
Gotická radnice
Gotická radnice
Lovaň – znak
znak
Lovaň – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 39 m n. m.
Stát BelgieBelgie Belgie
Jazyk. společenství Vlámské
Region Vlámsko
Provincie Vlámský Brabant
Arrondissement Lovaň
Lovaň
Lovaň
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 56,63 km²
Počet obyvatel 98 002 (2015)
Hustota zalidnění 1 730,6 obyv./km²
Správa
Starosta Mohamed Ridouani (od 2019)
Oficiální web www.leuven.be
Telefonní předvolba 016
PSČ 3000, 3001, 3010, 3012, 3018
Počet zastupitelů 45
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lovaň (nizozemsky Leuven, francouzsky Louvain, německy Löwen, valonsky Lovin, česky dříve též Levna či Luváň) je belgické univerzitní město. Je správním centrem provincie Vlámský Brabant ve Vlámském regionu. Lovaň má 98 000 obyvatel, rozloha města činí 56,63 km² a hustota zalidnění je 1731 obyvatel na km².

Lovaň je sídlo Katolické univerzity, nejstarší univerzity v Belgii, založené roku 1425. Kvůli sporům mezi vlámským a frankofonním obyvatelstvem byla univerzita roku 1968 rozdělena na vlámskou větev (Katholieke Universiteit Leuven, KUL), která zůstala v Lovani, a frankofonní větev (Université catholique de Louvain, UCL), která byla zřízena ve městě Louvain-la-Neuve, jež bylo založeno při té příležitosti v provincii Valonský Brabant.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Lovani (pod názvem Loven) pochází z roku 891, kdy východofranský král a římský císař Arnulf porazil vikinské vojsko. Podle legendy tuto událost připomínají barvy města – dva červené pruhy s bílým uprostřed mají znázorňovat zakrvácené břehy řeky Dijle po bitvě.

Město mělo výhodnou polohu na řece Dijle v blízkosti pevnosti brabantských vévodů a v průběhu 11.14. stol. se stalo nejdůležitějším obchodním centrem vévodství. Tehdejší význam města coby centra soukenictví dokládá lovaňské lněné plátno, které je v textech z konce 14. stol. a z 15. stol. označováno jako lewyn (psáno také Leuwyn, Levyne, Lewan(e), Lovanium, Louvain).

V 15. století začalo další zlaté období lovaňských dějin, a to zejména díky založení Katolické univerzity v Lovani (K.U.Leuven) roku 1425. Tato univerzita je nejstarší univerzitou na historickém území Nizozemí.

V 18. století význam Lovaně vzrostl díky prosperujícímu pivovaru, ze kterého později vznikla největší pivovarnická společnost na světě Interbrew, nedávno přejmenovaná na InBev. Pivovar Stella Artois, který patří InBevu, a hlavní kanceláře této společnosti se nacházejí v severovýchodní části města mezi železničním nádražím a kanálem do Mechelenu.

Během obou světových válek město utrpělo výrazné škody, mimo jiné byla dvakrát zničena univerzitní knihovna. Při jejím požáru v první světové válce v červenci 1914 zde mezi 300 000 knihami a rukopisy shořel i nejstarší známý český překlad Bible, Bible leskovecko-drážďanská. Po válce knihovna prošla kompletní rekonstrukcí, která byla financována z amerického dobročinného fondu a německých válečných reparací. Během druhé světové války byla budova zničena požárem, a proto musela být opět podrobena rekonstrukci.

Turistické cíle[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]