Stella Artois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stella Artois
Table in pub stella.jpg
Pivovar InBev Belgie
Druh piva ležák
Od roku 1926
Obsah alk. 5 %

Stella Artois [stela artua] je značka belgického piva, ležáku s obsahem alkoholu 5,2 %. Vyrábí ho pivovary skupiny InBev, včetně českého pivovaru Staropramen.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Stelly začíná roku 1366, ze kterého pocházejí první zmínky o pivovaru v belgické Lovani. Pivovar s názvem Den Hooren 15. června 1717 odkoupil Sebastien Artois, po kterém pivovar zdědili jeho potomci. Samotná značka vznikla v roce 1926, kdy se tradiční vánoční pivo podařilo natolik, že bylo pojmenováno Stella (latinsky hvězda).

Od dubna 2001 se Stella prodává i v Česku, od listopadu 2003 se pro český trh začala licenčně vyrábět v pražském pivovaru Braník. Po jeho uzavření na začátku roku 2007 byla výroba přesunuta do smíchovského Staropramenu.

Image značky[editovat | editovat zdroj]

Stella Artois je výrobcem prezentována jako exkluzivní značka; je definován správný servírovací postup, vyžadující použití zvláštní skleničky na nožičce s papírovou rozetkou na pokaždé čistý tácek a natočení skleničky logem k zákazníkovi.

Logo obsahuje nápis Stella Artois uvnitř ozdobného rámu s prvky vlámské architektury, nad nápisem je zobrazen roh, symbolizující název pivovaru Den Hooren. Nad rohem je nápis Anno 1366 informující o založení původního leuvenského pivovaru a hvězda, symbol značky. Pod nápisem jsou medaile, které značka získala na soutěžích kvality.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]