Pivovar Braník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pivovar Braník
Branik brewery 1081m.jpg
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Založen1899
Majitel pivovaruMichal Mareš
Roční produkce1 124 000 hl (2006)
Názvy značekBraník světlé výčepní
Braník ležák
AdresaPraha 4 - Braník
Údolní 212
147 00
Souřadnice
Kód památky44370/1-1877 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pivovar Braník nebo také Branický pivovar je pražský pivovar, jehož asi pětihektarový areál byl původně v majetku společnosti ING Real Estate Development a nyní je ve vlastnictví akciové společnosti Braník Pivovar, jejímž jediným akcionářem je Michal Mareš. Tento pivovar ukončil výrobu v lednu roku 2007. Výroba byla převedena do smíchovského Pivovaru Staropramen. Nicméně vlastní budova Branického pivovaru je společně s nedalekými Branickými ledárnami zajímavou a architektonicky cennou stavební i technickou památkou v novorenesančním a secesním architektonickém stylu[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Pivovar založili roku 1899 pražští sládci, "aby v Praze nový, ve velikém slohu a co nejmoderněji založený, se sladovnou spojený pivovar zřídili".[2][3] Nový pivovar nesl název Společenský pivovar pražských sládků a byl postaven za pouhých 14 měsíců, takže 5. září roku 1900 již mohla být vystavena první várka lahodného moku.[2]

Autorem prvního znaku Společenského pivovaru pražských sládků v Braníku byl Mikoláš Aleš.[1] Vyšel přitom ze znaku se svatým Václavem a dvěma anděly, který českým sladovníkům udělil císař Karel IV.[4] Velký barevný Alšův znak, který se stal ochrannou známkou pivovaru, můžeme dodnes vidět na jeho původním místě – na hvozdě sladovny pivovaru Braník. Po roce 1989 byl polychromovaný sv. Václav dlouhou dobu na všech etiketách celého sortimentu (pivo Sládek, desítka i ležák světlý).

Produkty pivovaru[editovat | editovat zdroj]

V posledních několika desítkách let se v Branickém pivovaru vařila pouze dvě piva:

  • Braník světlý
  • Braník ležák

Dále zde licenčně vařily značky typu Sapporo a další.

Od roku 2006 se zde pivo nevaří, výrobu části sortimentu převzal pivovar Smíchov v Praze 5 (pod názvem Braník) a tak po zrušení Nuselského pivovaru v roce 1962 (Nuselský Prelát, Nuselské světlé, Nuselské černé) a Branického (Sládek, Braník světlý, Braník ležák) roku 2006 neexistuje již v Praze 4 žádný průmyslový pivovar.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

O budoucnosti zdejšího areálu ještě není zcela rozhodnuto. Společnost ING Real Estate Development zde v roce 2007 plánovala rezidenční výstavbu s potřebnou občanskou vybaveností.[5]

V současné době - rok 2019 / 2020 - je areál prostorem pro sklady různých firem, nachází se zde herna Laser Games, lahůdky a na místě bývalých stájí minipivovar Moucha.

V září roku 2021 zde by otevřen Dům tanečního umění, ve kterém sídlí například Taneční centrum Praha – konzervatoř nebo Pražský komorní balet.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jedním ze zdejších sládků byl i Karel Viktora, rodák z Ledče na Sázavou, kde kdysi v místním pivovaru začínal.

Katalog pivních tácků pivovaru Braník[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-11-23]. Identifikátor záznamu 156728 :. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b www.pivnidenik.cz [online]. www.pivnidenik.cz [cit. 2016-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-19. 
  3. Toulky po pražských pivovarech : 4. díl [online]. [cit. 2016-02-05]. Dostupné online. 
  4. Oficiální web Pivovarů Staropramen
  5. Pražský deník: Areál pivovaru Braník získala ING Real Estate [2]
  6. Katalog pivních tácků České republiky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]