Staropramen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Staropramen
Staropramens.jpg
Pivovar Staropramen Česko
Druh piva Světlé výčepní
Jedenáctka
Světlý ležák
Tmavý ležák
Granát
Nealko
Déčko (s energetickou hodnotou 115 kJ na 100ml)
Cool Lemon
Cool Grep
Nefiltrovaný ležák
Od roku 1869
Obsah alk. 4,0% (světlé)
4,7% (jedenáctka)
5,0% (světlý ležák)
4,4% (tmavý ležák)
5,0% (Granát)
4,0% (dia)
0,5% (nealko)
2,0% (Cool Lemon a Cool Grep)
5,0% (nefiltrovaný ležák)
Logo Staropramen vyfocené na budově Smíchovského pivovaru.
Zásobovací vozidlo společnosti Staropramen.

Staropramen je značka českého piva, které se od 19. století vaří v pivovaru Staropramen na pražském Smíchově. Pivovar je znám svými inovacemi v nabídce nápojů. Jeho současné portfolio zahrnuje jak piva tradiční, specifická, tak beermixy, tj. nápoje na bázi piva s příchutí ovoce.

Historie pivovaru a značky[editovat | editovat zdroj]

Pivovar Staropramen byl založen roku 1869. Po necelých dvou letech výstavby v něm byla 1. 5. 1871 uvařena první várka. V prvním roce dosáhl objem produkce necelých deset tisíc hektolitrů. Roku 1869 vznikl akcionářský pivovar. První piva se začala prodávat v létě 1871 po dostavbě pivovaru.

Významným krokem pro propagaci nového podniku bylo otevření restaurace Na Verandách na podzim roku 1871 a v roce 1880 návštěva císaře Františka Josefa I., který místní pivo pochválil a podepsal se česky do pivovarské kroniky. Pivovar se od počátku své existence rozvíjel díky zavádění nových pokrokových technologií. Patřila mezi ně jedna z prvních stáčíren lahví v Rakousku-Uhersku (1876), umělé chlazení ve sklepích a spilkách na konci 19. století či modernizace a využití páry ve varně na počátku 20 století. Roku 1884 se v pivovaru začalo vařit polotmavé pivo Granát.

Když počátkem 20. století začala růst konkurence, zaregistroval si Staropramen roku 1913 svůj název jako ochrannou známku. Zlatý věk pivovaru nastal v meziválečném období. Díky modernizaci se zařadil mezi elitu tří největších evropských pivovarů. Velký boom ukončila krize ve třicátých letech.

Během socialismu byl pivovar státním podnikem. Pivem zásoboval zejména Prahu a nejbližší okolí. V roce 1992 vznikla společnost Pražské pivovary a.s., jejímž kmenovým pivovarem byl od počátku právě Staropramen. V roce 2003 byla firma přejmenována na Pivovary Staropramen a.s. Její součástí je dnes také pivovar Ostravar.[1]

Inovace a marketing[editovat | editovat zdroj]

Piva značky Staropramen patří mezi široce distribuovaná tuzemská piva. Produkty pivovaru mají také velkou silnou přímou i nepřímou marketingovou podporu. V roce 1998 začal Staropramen vytvářet koncept vlastní sítě značkových restaurací Staropramen Potrefená husa, provozovaných na bázi franchisingu. První restaurace Potrefená husa byla otevřena na podzim roku 1999 na pražských Vinohradech. Další následovaly. V roce 2011 bylo pro turisty otevřeno rekonstruované Návštěvnické centrum v areálu Staropramenu na pražském Smíchově.

Roku 1999 pivovar představil nové logo, které evokuje zlatá meziválečná léta pivovaru. V tomto duchu se neslo i obnovení výroby piva Granát, které pivovar nejprve prodával pod názvem Millenium, později se vrátil k původnímu názvu Granát z počátku 20. století.[2]

Ve stejné době došlo i na další prodejní a výrobní inovace. Roku 1997 začal Staropramen zřejmě jako první do českých obchodů dodávat multibalení deseti piv. Roku 2003 použil poprvé v celé Evropě plně dochlazený výčepní stojan. V říjnu 2003 se Staropramen stal oficiálním partnerem Sazka Arény (později O2 Arény) pro gastronomii. V roce 2006 začal používat nové a lehčí lahve, v roce 2007 pak unikátní samochladící sud Staropramen Coolkeg. V květnu 2011 uvedl Staropramen jako první v Česku na trh nápoj na bázi piva s příchutí citronu Staropramen Cool Lemon. O rok později přišel pivovar s podobně laděným nápojem Cool Grep.

V roce 2012 se společnost Pivovary Staropramen stala členem mezinárodní pivovarnické skupiny Molson Coors Brewing Copany. V zájmu sjednocení právní formy společností ve skupině Molson Coors se k 1. 2. 2013 změnila právní forma a tudíž i obchodní forma společnosti na Pivovary Staropramen s.r.o.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pivovary.info/prehled/staropramen/staropramen_h.htm
  2. http://blog.abchistory.cz/pivo-staropramen-a-jeho-marketing.htm
  3. http://www.pivovary-staropramen.cz/cs/o-nas/historie-spolecnosti-a-pivovaru/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]