Portfolio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Portfolio (z ital.) znamená původně desky na spisy nebo listiny.

Investiční portfolio[editovat | editovat zdroj]

ekonomii je portfolio odborný termín a znamená určitou sestavu, soubor akcií a jiných cenných papírů v majetku jednoho investora. Někdy také v užším významu: skladba různých aktiv. Obecně se investor snaží sestavit (diverzifikovat) takové portfolio cenných papírů, které přinášejí maximální zisk a zároveň jsou rozmanité (diferencované), aby se tím minimalizovala možná rizika. Tyto dva cíle jdou však často proti sobě, takže skladba portfolia znamená jistý kompromis[1].

Další významy[editovat | editovat zdroj]

V přeneseném smyslu může portfolio znamenat sestavu nebo paletu například různých produktů téhož výrobce (firmy) nebo individuálního autora, umělce – „výrobní portfolio“, „designérské portfolio“, „výtvarné portfolio“.

Francouzská forma portefeuille nebo portefej se užívá ve spojení „ministr bez portefeje“, což je člen vlády, který nemá přidělen žádný určitý resort, takže - obrazně řečeno - chodí na zasedání bez desek se spisy.

Portfolio je též název modernější formy životopisu, žádané v současnosti většími firmami a hlavně vysokými školami. V portfoliu student nebo zájemce o práci uvádí všechny stránky svého charakteru, které ho činí jedinečným. Jsou v něm obsaženy nejen fotografie a jejich popis, ale i dokumenty, diplomy a ostatní listiny, které obsahují úspěchy jedince v jeho životě.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Odrůdy investičního portfolia a jeho tvorba [online]. [cit. 2021-09-07]. Dostupné online.