Přeskočit na obsah

Ministr bez portfeje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ministr bez portfeje (původně též psáno ministr bez portefeuille) představuje ministra vlády, který nespravuje aparát žádného ministerstva (portfej). Výraz vychází z francouzského Ministre sans portefeuille.

Ministr bez portfeje v České republice[editovat | editovat zdroj]

Ve většině vlád Československa, České socialistické republiky a samostatné České republiky byla tato funkce zřízena. Ministr bez portfeje sídlí při Úřadu vlády České republiky. V Nečasově kabinetu měli od jmenování vlády portfej všichni ministři až do odvolání Radka Johna z funkce ministra vnitra v dubnu 2011, když zůstal nadále místopředsedou vlády. V červenci 2011 jej v této funkci nahradila Karolína Peake. V prosinci 2012 se pak ministrem bez portfeje Nečasovy vlády stal Petr Mlsna.

Ve vládě Petra Fialy jmenované v prosinci 2021 byly zřízeny tři ministerské posty bez portfeje, a to ministr pro vědu, výzkum a inovace, ministr pro evropské záležitosti a ministr pro legislativu.

Předseda Legislativní rady vlády je ze zákona členem vlády. Pokud funkci nespravuje ministr spravedlnosti,[1] místopředseda vlády nebo jiný člen kabinetu s portfejí, pak je obsazena ministrem bez portfeje.

V českých vládách byly zřízeny následující funkce ministrů bez portfeje:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KUČERA, Miloslav. Ministerstvo pro lidská práva Česká republika nemá. Český rozhlas [online]. 2009-04-20 [cit. 2020-06-07]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]