Přeskočit na obsah

Francouzské společenství Belgie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Francouzské společenství Belgie,
Valonsko-bruselská federace
Communauté française de Belgique, Fédération Wallonie - Bruxelles
Francouzské společenství Belgie, Valonsko-bruselská federace – znak
znak
Francouzské společenství Belgie, Valonsko-bruselská federace – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoBrusel
Statusspolečenství
Souřadnice
Rozloha16 151 km²
Časové pásmoUTC+1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel4 226 744 (2007)
Hustota zalidnění261,7 obyv./km²
Jazykfrancouzština
Správa regionu
StátBelgieBelgie Belgie
Nadřazený celekBelgieBelgie Belgie
Vznik1980
{{{titul představitele}}}Rudy Demotte
Oficiální webwww.cfwb.be
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francouzské společenství Belgie (francouzsky Communauté française de Belgique, nizozemsky Franse Gemeenschap van België, německy Französische Gemeinschaft Belgiens) je jedno ze tří společenství Belgie. Společně s Vlámským a Německojazyčným společenstvím dělí celou Belgii na tři oblasti uspořádané podle jazykového principu.

Společenství jako takové není územně-správní jednotkou, tuto funkci vykonávají v Belgii regiony. Území Francouzského společenství se z velké části překrývá s územím Valonského regionu, jehož obyvatelé tvoří frankofonní část Belgie a představují 80% populace Francouzského společenství. Součástí společenství je také Bruselský region, který je bilingvní. Brusel samotný náleží podle jazykového principu jak k Vlámskému společenství, tak k Francouzskému společenství. Oficiální vlajka Francouzského společenství je také vlajkou Valonského regionu.

Název společenství označuje pouze frankofonní obyvatelstvo, které má belgické státní občanství (nikoli Francouze, k čemuž by mohl název svádět).

Název[editovat | editovat zdroj]

Téma názvu tohoto jazykového společenství je do jisté míry kontroverzní, postoje vlámských a valonských autorit jsou rozdílné. Od roku 2011 přijal parlament Francouzského společenství nový název tohoto společenství, a to Valonsko-bruselská federace (francouzsky Fédération Wallonie - Bruxelles).[1][2] Nicméně v článku 1 belgické ústavy se píše, že stát sestává ze společenství a regionů. Výraz „federace“ zde není uveden. Vlámské politické strany argumentují proti názvu Valonsko-bruselské federace mimo jiné tím, že nezahrnuje vlámsky (nizozemsky) mluvící obyvatele Bruselu.

Název „Valonsko-bruselská federace“ je využíván v komunikačních materiálech, webových stránkách vydávaných a spravovaných tímto jazykovým společenstvím. Ústava, celostátní vyhlášky, oběžníky však používají výraz „Francouzské společenství“.[3]

Správa[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv se území Francouzského společenství a Valonského regionu z velké části překrývají, zůstává správa obou celků i nadále oddělena. Neexistuje zde tedy model použitý ve Vlámsku, kdy se mnohé kompetence Vlámského jazykového společenství a Vlámského regionu sloučily a nyní bývají oba celky označovány jednotným názvem „Flandry“ či „Vlámsko“. Francouzské společenství má vlastní zákonodárný orgán, jímž je parlament a vlastní vládu. Samostatné legislativní i orgány výkonné moci má také Valonský region.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku French Community of Belgium na anglické Wikipedii.

  1. Ne dites plus Communauté française mais Fédération Wallonie-Bruxelles [online]. La Libre Belgique (lalibre.be), 2011-04-04 [cit. 2011-10-14]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. La Fédération Wallonie-Bruxelles, un nouveau départ? [online]. RTBF le site de la Radio Télévision Belge Francophone [cit. 2015-12-26]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. Que signifie la Fédération Wallonie-Bruxelles ? [online]. Le Soir.be [cit. 2015-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-30. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]