Rukopis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o ručně psaném dokumentu. O způsobu psaní pojednává článek Psací písmo.

Rukopis (nebo také manuskript) je jakýkoliv dokument psaný rukou, tedy nikoliv vytištěný nebo jiným způsobem reprodukovaný. Termín může označovat také sdělení, které je zaznamenané rukou jinak než psaním, například nápisy vydlabané na tvrdém materiálu, nebo vyryté nožem v omítce, rydlem ve voskové destičce či klínové písmo vytvořené ostrým rydlem na ploché destičce z nepálené hlíny. Výraz manuskript je odvozen z latinského manu scriptus neboli napsáno rukou.

V souvislosti s nakladatelskou praxí nebo akademickou sférou označuje rukopis text odevzdaný vydavateli či tiskaři za účelem přípravy publikace, dodaný obvykle ve formě strojopisu nebo vytištěný z počítače.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně měly všechny knihy podobu rukopisu. Od 7. století se v Číně a později i v jiných částech východní Asie používaly pro tisk knih dřevěné špalíčky. Nejstarším příkladem je Diamantová sútra z roku 868. V islámském světě a na Západě byly všechny knihy ve formě rukopisu až do objevu knihtisku v roce 1450. Nejméně ještě sto let pak byly knihy nadále reprodukovány ručně, jelikož knihtisk byl drahý. Soukromé i státní dokumenty byly stále psány rukou, dokud nebyl koncem 19. století vynalezen psací stroj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Manuscript na anglické Wikipedii.