Diamantová sútra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čínská podoba Diamantové sútry z 9. století

Diamantová sútra (v sanskrtu: वज्रच्छेदिकाप्रज्ञापारमितासूत्र Vadžraččhédiká pradžňápáramitá sútra; čínsky: 金剛般若波羅蜜多經 nebo zkráceně 金剛經 Ťin-kang-ťing) je krátká sútra mahájánového buddhismu, která se řadí do pradžňápáramitové literatury. Doslova by se název sútry dal přeložit jako „Sútra nejvyšší moudrosti ostré jako diamant“. Patří k velmi oblíbeným sútrám, ve východní Asii patří k nejoblíbenějším vůbec. Jejím obsahem je učení o bezpodstatnosti všech jevů, obklopujících člověka nebo probíhajících v jeho mysli. Tyto jevy jsou svou podstatou (obsahem) prázdné, iluzivní, což je zvlášť důležité pro ty, kteří provádějí meditaci. Právě pochopení toho, že všechny jevy hmotného světa i lidské mysli jsou iluze je podle buddhismu nutným předpokladem pro probuzení (osvícení).

Nejstarší dochovaná tištěná kniha[editovat | editovat zdroj]

Kopie této sútry nalezená v Číně (v jeskynním komplexu Mo-kao) roku 1907, která je nyní uložena v Britské knihovně, je považována za nejstarší dochovanou ručně tištěnou knihu.[1] Podle dodatku na konci 5metrového svitku byla zhotovena 11. května 868 jistým Wang Ťiem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diamantová sútra je nejstarší datovaná ručně tištěná kniha [online]. ČTK, 2008-05-10 [cit. 2008-05-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]