Georges Edouard Lemaître

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georges Edouard Lemaître
Georges Lemaître 1930s.jpg
Rodné jménoGeorges Henri Joseph Édouard Lemaître
Narození17. července 1894
Charleroi
Úmrtí20. června 1966 (ve věku 71 let)
Lovaň
Příčina úmrtíleukemie
Místo pohřbeníMarcinelle New Communal Cemetery (50°22′42″ s. š., 4°26′39″ v. d.)
Alma materUCLouvain (1911–1920)
Univerzita v Cambridgi (1923–1924)
Massachusettský technologický institut
Povoláníkosmolog, matematik, vysokoškolský učitel, fyzik a teolog
ZaměstnavateléBelgian Armed Forces (1914–1918)
Harvardova univerzita (1924–1925)
Katolická univerzita v Lovani (1925–1964)
OceněníVojenský kříž (1918)
Mendel Medal (1934)
Francquiho cena (1934)
Cena Julese Janssena (1936)
Eddingtonova medaile (1953)
Nábož. vyznáníkatolická církev
PodpisGeorges Edouard Lemaître – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georges Edouard Lemaître (17. července 1894 Charleroi, Henegavsko, Belgie20. června 1966 Lovaň, Brabant, Belgie) byl belgický (původem valonský) římskokatolický kněz, matematik, astronom a kosmolog, jeden z průkopníků teorie vzniku vesmíru počáteční explozí. Nezávisle na Alexandru Fridmanovi odvodil v roce 1927 relativistické nestacionární modely vesmíru s „velkým třeskem“ a dal je jako první do přímé souvislosti s expanzí vesmíru, kterou prokázal Edwin Hubble v roce 1929. Na základě jeho teoretických prací rozpracovali teorii velkého třesku George Gamow a Ralph Alpher. Lemaître se proto často nazývá otcem této teorie.

Studia[editovat | editovat zdroj]

Začal studovat na univerzitě v Lovani, po vypuknutí první světové války sloužil v armádě. Po válce se vrátil ke studiím matematiky a fyziky na Katolické univerzitě v Lovani. Po studiích byl přijat na studijně-pracovní pobyt na univerzitu v Cambridgi, kde spolupracovol s Arthurem Eddingtonem. Doktorát z astrofyziky pak získal na Massachusettském technologickém institutu v roce 1926. Současně započal církevní kariéru, v roce 1920 se zapsal do semináře a v roce 1923 byl vysvěcen na kněze. Po studiích se vrátil jako vyučující na svou alma mater do Lovaně.

Kosmologické teorie[editovat | editovat zdroj]

Lemaître na základě pozorování Vesta Sliphera a Edwina Hubbla předpověděl vztah mezi vzdáleností galaxií a rychlostí jejich oddalování. Tento vztah potvrdil Hubble a začal se proto nazývat Hubbleův zákon, zásluha Lemaîtra byla oficiálně uznána v roce 2018 a zákon pojmenován Hubbleův-Lemaîtreův zákon.

Ze vzdalování vemírných objektů vyvodil, že vesmír se rozpíná. Z teorie, že vesmír se rozpínáním zvětšuje zpětně vyvodil, že čím dále do minulosti, tím byl vesmír menší. Při hledání počáteční stavu rozpínajícího se vesmíru došel v roce 1931 k hypotéze prvotního atomu. Podle této hypotézy bylo na počátku obrovské atomové jádro, které obsahovalo všechny nukleony vesmíru. Rozštěpením tohoto nestabilního jádra se uvolnila energie, která způsobila rozpínání vesmíru. Dospěl tak k počátku světa, ve kterém pojem času a prostoru ztrácí význam.

V té době převládaly teorie o stancionárním vesmíru, které předpokládají věčný vesmír, který se v průběhu času v zásadě nemění. Lemaîtrovu kosmologii v roce 1949 odsoudil Fred Hoyle posměšným Big Bang idea („myšlenka velkého třesku“) a pod tímto návem pak byla postupně potvrzena jako model nejvíce vyhovující zjištěným pozorováním.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Un univers homogène de masse constante et de rayon croissant (Homogenní vesmír s konstantní hmotou a rostoucím poloměrem) 1927
  • L'Hypothèse de l'atome primitif. Essai de cosmogonie (Hypotéza prvotního atomu. Esej z kosmogonie) 1931
  • The expanding universe (Rozpínající se vesmír) 1931 – publikováno Královskou astronomickou společností s pomocí jeho učitele Arthura Eddingtona

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georges Edouard Lemaître na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]