George Gamow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
George Gamow
Rodné jméno Георгий Антонович Гамов
Narození 4. března 1904
Oděsa
Úmrtí 19. srpna 1968 (ve věku 64 let)
Boulder
Místo pohřbení Boulder
Povolání astrofyzik, fyzik, vynálezce, spisovatel, jaderný fyzik, vysokoškolský učitel, kosmolog a biochemik
Alma mater Fakulta fyziky a matematiky Petrohradské státní univerzity
Oděská univerzita
Témata teoretická fyzika a astrofyzika
Významná díla Pan Tompkins v říši divů
Ocenění cena Kalingy (1956)
člen American Physical Society
Manžel(ka) Barbara Perkins Gamow (od 1958)
Děti Igor Gamow
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

George Gamow, narozený jako Georgij Antonovič Gamov (4. března 1904, Oděsa, Ruské impérium19. srpna 1968, Boulder, USA) byl americký fyzik původem z ruské Oděsy (dnes na Ukrajině), jeden z předních kosmologů 20. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Základy fyzikálního vzdělání získal v rodné Oděse. Roku 1926 ukončil studium na Leningradské univerzitě a roku 1928 zamířil na slavnou německou univerzitu v Göttingenu. Téhož roku se mu podařilo vysvětlit mechanismus alfa rozpadu. V letech 19311933 pracoval v leningradském fyzikálním ústavu, odkud byl vyslán na fyzikální kongres do Bruselu. Roku 1934 odešel do Spojených států amerických. Do roku 1956 přednášel na George Washington University, poté na University of Colorado. Zabýval se kvantovou mechanikou, atomovou a jadernou fyzikou, astrofyzikou a kosmologií.

Koncem 40. let teoreticky předpověděl, že celý vesmír rovnoměrně vyplňuje chladné mikrovlnné záření, které je pozůstatkem prvotního výbuchu. Jeho revoluční myšlenka zněla: „Náš vesmír je vlastně obrovská exploze, která pokračuje dodnes!“ Jako první přišel s teorií vzniku vesmíru, kterou jeho odpůrce Hoyle posměšně označil jako „velký třesk“ („Big Bang“). Tato teorie však byla roku 1965 potvrzena americkými astronomy a paradoxně začala být označována právě Hoyleovým znevažujícím názvem.

Gamow se zabýval také biologií a v 50. letech významně přispěl k objasnění genetických mechanismů v buňce. Proslavil se také řadou populárních knih, mimo jiné pro děti sérií příběhů o panu Tompkinsovi.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]