Alexandr Fridman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Fridman
Aleksandr Fridman.png
Narození 16. června 1888
Petrohrad
Úmrtí 16. září 1925 (ve věku 37 let)
Petrohrad
Příčina úmrtí skvrnitý tyfus a břišní tyfus
Místo pohřbení Smolenský pravoslavný hřbitov
Alma mater Fakulta fyziky a matematiky Petrohradské státní univerzity (1906–1910)
The Second Saint Petersburg Gymnasium
Zaměstnavatelé St. Petersburg State Transport University (1910–1913)
Petrohradská báňská univerzita (1910–1913)
Permská státní universita (1918–1920)
Petrohradská státní univerzita (od 1920)
Hlavní geofyzikální observatoř A. I. Voejkova (od 1925)
Pensylvánská státní univerzita
Kyjevská univerzita
Ocenění Řád sv. Jiří
Kříž sv. Jiří 4. třídy
Řád sv. Vladimíra 4. třídy s meči a stuhou
Řád sv. Vladimíra 4. třídy
zlatá zbraň Za chrabrost
Rodiče Alexandr Alexa Fridman
Funkce děkan
Podpis Alexandr Fridman – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandr Fridman (16. června 188816. září 1925), celým jménem Alexandr Alexandrovič Fridman, byl ruský matematik, geofyzik a meteorolog, jeden z tvůrců teorie rozpínání vesmíru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Petrohradě. Jeho matka (Ludmila Vojáčková) byla českého původu. Vystudoval matematiku na petrohradské univerzitě. Poté působil na observatoři v Pavlovsku. Velký vliv na něj měla Einsteinova obecná teorie relativity, byl jedním z prvních jejích nadšených propagátorů, byť svou vlastní teorii založil na její kritice. Než však tato teorie došla všeobecného uznání, Fridman zemřel ve 37 letech poté, co se nakazil tyfem na Krymu, kde se zotavoval z nachlazení při letu v aerostatu, kdy dosáhl s pilotem Fedosejenkem výšky 7.200 metrů (v roce 1925 to byl sovětský výškový rekord).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1917 se Albert Einstein pokusil svoji teorii relativity aplikovat na matematický model vesmíru. Při tom zjistil, že tento model nemůže být statický, ale byl si jist, že vesmír statický být musí. Přidal tedy do rovnic tzv. kosmologickou konstantu, která vyrovnává gravitační působení hmoty. Fridman však začal Einsteinovy rovnice propočítávat a zjistil, že ani model s kosmologickou konstantou nemůže být stabilní. Prohlásil, že vesmír se musí buď rozpínat nebo smršťovat. Toto stanovisko Fridman zformuloval v článku "O křivosti prostoru světa", který roku 1922 poslal do německého Časopisu pro fyziku. Einstein však Fridmanovo tvrzení odmítl a nereagoval ani na jeho vysvětlující dopis. Roku 1923 se s Einsteinem v Leidenu setkal Fridmanův kolega Krutkov a přesvědčil ho, aby Fridmanovy argumenty znovu promyslel. Einstein skutečně brzy napsal článek, kde Fridmanovy výpočty uznal (později o statickém modelu vesmíru hovořil jako o největším omylu svého života).

Fridmanovu rovnici z roku 1922 potvrdil roku 1929 astronom Edwin Hubble, když změřil rychlosti různě vzdálených galaxií. Zjistil, že se galaxie od Mléčné dráhy vzdalují různou rychlostí.Ty vzdálenější se vzdalují rychleji než ty bližší – že vesmír se tedy rozpíná.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAŠKOVEC, Vít, MÜLLER, Ondřej: Galerie géniů aneb kdo byl kdo. Věda, filozofie, umění, Praha: Albatros 1999

Související články[editovat | editovat zdroj]