V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Jiří Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Habsbursko-Lotrinský
Jiří Habsbursko-Lotrinský
Narození 16. prosince 1964 (53 let)
Starnberg
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
Manžel(ka) Eilika Oldenburská
Děti Karel Konstantin Habsbursko-Lotrinský
Rodiče Otto von Habsburg a Regina Sasko-Meiningenská
Příbuzní Karel Habsbursko-Lotrinský
Gabriela Habsburská
Andrea Habsburská
Michaela Habsbursko-Lotrinská
Monika Habsbursko-Lotrinská
Walburga Habsburg Douglas
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Ota Habsbursko-Lotrinský
matka Regina Sasko-Meiningenská
manželka Eilika Oldenburská
synovec Ferdinand Zvonimír Habsbursko-Lotrinský
dcera Eleonore Habsbursko-Lotrinská
dcera Gloria Habsbursko-Lotrinská
syn Karel Konstantin Habsbursko-Lotrinský

Jiří Habsbursko-Lotrinský, německy Georg von Habsburg-Lothringen, maďarsky Habsburg György (* 16. prosinec 1964, Starnberg, celým jménem Pavel Jiří Maria Josef Dominik Habsbursko-Lotrinský) je nejmladší syn Oty Habsburského a jeho ženy Reginy a bratrem Karla Habsbursko-Lotrinského, současného hlavního představitele rodiny Habsbursko-Lotrinské. Vedle rakouského má i maďarské občanství. Se svou rodinou žije trvale v Maďarsku, kde je velvyslancem EU. Jeho kmotrem byl papež Pavel VI. Je předsedou Maďarského červeného kříže a rytířem Řádu zlatého rouna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 16. prosince 1964 jako Paul Georg Maria Joseoh Dominicus von Habsburg-Lothringen v hornobavorském Starnbergu.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě roku 1984 v Tutzingu (Bavorsko) studoval v letech 1984 až 1993 práva, politické vědy, dějiny a islamistiku v Innsbrucku, Madridu a Mnichově.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

V letech 1987 až 1988 spolupracovníkem televizní stanice ZDF pro dějinné události a v letech 1990 až 1992 vedl jistou produkční televizní firmu. Od roku 1993 žije v Budapešti, kde roku 1995 převzal vedoucí funkce v televizních produkčních firmách. Na konci roku 1996 byl jmenován zvláštním velvyslancem EU v Maďarsku a zasadil se o přijetí země do Evropské unie.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

V roce 1995 při horské túře u příležitosti setkání aristokratické mládeže v Bavorském v Allgäu poznal svou budoucí ženu Eiliku, vévodkyni z Oldenburgu (* 22. srpna 1972 v Bad Segebergu), dceru vévody Jana Oldenburského a jeho ženy Ilky. Dvojice se zasnoubila v únoru 1997 a svatba se konala 18. října 1997 v Svatoštěpánské bazilice v Budapešti.[1]

Svatba[editovat | editovat zdroj]

„Královská svatba“ Události, v mediích označované jako „svatba snů“, která se konala 18. října 1997 se zúčastnili také maďarský prezident Árpád Göncz a ministerský předseda Gyula Horn. Jiří se oženil s Eilikou Oldenburskou v bazilice sv. ŠtěpánaBudapešti.[2][3] Árpád (von) Klimó ve svém příspěvku k maďarskému překonání minulosti shledává „konkrétní“ znamení pro to, „aby se v Maďarsku nekonalo zpracovávání, nýbrž raději zahlazení událostí z období 1945-89“, když nyní „svatá uherská koruna svatého Štěpána“ „- dnes opět, jako za časů Horthyho zdobí státní znak Maďarska“, „a je tudíž možné hovořit […] o jakési, byť povrchní rechristianizaci a remonarchizaci maďarských státních symbolů“.[4] Mezi svatebními hosty byli například také tehdejší následník španělského trůnu, a současný španělský král Filip VI. Španělský, stejně jako tehdejší monacký korunní princ, současný kníže Albert II., nebo tehdejší marocký král Hasan II.[2] Tehdejší papež Jan Pavel II. poslal novomanželům své osobní blahopřání a požehnání. Rovněž velvyslanci mnoha států, včetně USA, se účastnili obřadu.[2] 25letá Eilika byla oděna v bílé šaty s vysokým límcem a měla závoj, který při svatbě v roce 1896 měla její prababička vévodkyně Alžběta Alexandrina Mecklenbursko-Zvěřínská.[5] Obřad živě přenášela maďarská televize. Přibližně 2000 maďarských občanů a turistů se shromáždilo před chrámem, aby přihlíželi svatbě.[5]

Jejich sňatek byl prvním historickým svazkem mezi tradičně katolickým rodem habsbursko-lotrinským a luteránskými Oldenburky.[3] Je to také teprve druhý případ, kdy se člen habsburské panovnické dynastie oženil v Maďarsku po pádu komunismu roku 1989.[3]

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Pár má tři děti:

  • 1. Sofie Marie Taťána Monika Alžběta Kateřina (* 12. leden 2001 Budapešť)
  • 2. Hilda (nebo Ilka, maď. Ildikó) Marie Walburga (* 6. červen 2002 Budapešť)
  • 3. Karel Konstantin Michal Štěpán Maria (* 20. červenec 2004 Budapešť).

Od roku 2000 žije pár se svými dětmi v Šoškútu, vesnici dvacet kilometrů jihovýchodně od Budapešti.

Státní občanství a jméno[editovat | editovat zdroj]

(Paul) Georg Habsburg-Lothringen je od narození rakouským státním občanem. Roku 1991[6] obdržel navíc maďarské občanství. Na otázku v jednom interview Budapester Zeitung v březnu 2009: „na rozdíl od svého otce (Otty von Habsburg) se zdá, že předložku ‚von‘ užíváte spíže zřídka. Proč?“ odpověděl slovy:[7]

Osobně předložku ‚von‘ vlastně vůbec nepoužívám. Nevyskytuje se ani v jednom z mých pasů, rakouském ani maďarském. Vlastně jako Habsburg žádné ‚von‘ nepotřebuji. Kdo nemá rád Habsburka, ten ho nebude mít rád ani s ‚von‘. Stále častěji mne však lidé oslovují ‚von Habsburg‘ nebo jsem tak ohlašován při různých příležitostech. Přirozeně pak tyto lidi neopravuji ani předložku ‚von‘ neškrtám. Jedná se konec konců o historické jméno.

Následnictví a soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Podle rodinných pravidel habsbursko-lotrinského rodu je Jiří jediným členem, který je v rovnorodém dynastickém svazku. Kdyby jeho otec Otto nebyl uznal sňatek jeho staršího bratra Karla s baronkou Františkou von Thyssen-Bornemisza, která by tak byla považována za morganatický svazek, Jiří by byl následníkem svého otce v pořadí hned po svém starším bratrovi, stejně jako tomu bylo v případě následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda vůči císaři Františku Josefovi I.

Eilika a Jiří s dětmi žijí v blízkosti vesničky Šoškútmaďarské župě Pest. Jejich nejstarší dcera byla první z rodu habsburského, která se po více než padesáti letech narodila v Uhrách. Zatímco Jiří je římský katolík, Eilika se rozhodla zůstat u luteránského vyznání.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eilika Habsburg-Lothringen na stránkách Habsburg-Eilika-Stiftung. Vydáno 22. června 2011.
  2. a b c "Archduke of Austria Weds German Duchess in Hungary",European Stars and Stripes(Budapest), 19 October 1997 
  3. a b c "Hungary to Host Royal Wedding",The Globe and Mail(Budapest), 18 October 1997 
  4. Árpád von Klimó: Úvahy o „překonání minulosti“ v Maďarsku 1989-99. Vypracování příspěvku k Geschichtsforum v Berlíně, konanému 30. května 1999. Email od Árpáda Klimó H-Soz-u-Kult, 4. ledna 2001. Vydáno 22. června 2011.
  5. a b "Grandson of Last Emperor Married",Indiana Gazette(Budapest), 19 October 1997 
  6. Hamburger Abendblatt, 6. dubna 1996: o maďarském občanství Georga Habsbursko-Lotrinského. „na jeho vizitce stojí prosté, občanské "Habsburg György" (Jiří Habsburg)“.
  7. Jan Mainka: „Ungarn braucht jede helfende Hand“ (Maďarsko potřebuje každou pomocnou ruku). Interview s Jiřím Habsburským. V: Budapester Zeitung, 23. března 2009. Uveřejněno 22. června 2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]