Francesca von Thyssen-Bornemisza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Francesca von Habsburg-Lothringen
(roz. von Thyssen-Bornemisza)
Francesca moderuje „Tibet event“ ve Vídni, 26. května 2012.
Sňatek 31. ledna 1993
Manžel Karel Habsbursko-Lotrinský
Narození 7. června 1958 (60 let)
Lausanne, Švýcarsko
Potomci Eleonora
Ferdinand Zvonimir
Glorie
Dynastie Thyssenové
Otec Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza
Matka Fiona Frances Elaine Campbellová-Walterová

Francesca von Habsburg-Lothringen, roz. von Thyssen-Bornemisza (* 7. června 1958 v Lausanne, kanton Vaud, Švýcarsko) je sběratelka uměleckých děl. Od roku 1993 je manželkou Karla Habsbursko-Lotrinského, hlavního představitele habsbursko-lotrinské dynastie.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako Francesca Anne Dolores von Thyssen-Bornemisza de Kászon et Impérfalva. Jejími rodiči jsou Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza de Kászon, významný průmyslník a sběratel umění a jeho třetí manželka Fiona Frances Elaine Campbellová-Walterová. Francesca je také nevlastní dcera Carmen G. Cervery, někdejší Miss Španělska, manželky Lexe Barkera. Podobně jako její otec, je uznávanou sběratelkou uměleckých děl.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vzdělání dostala ve švýcarském Le Rosey[1] a v osmnácti letech navštěvovala Central Saint Martins College of Art and Design, které však po dvou letech opustila. Poté se živila jako herečka, zpěvačka a modelka.[2] Dalších deset let po opuštění vysoké školy žila v Británii, New Yorku a Los Angeles, než se přestěhovala do Lugana, aby se stala kurátorkou uměleckých sbírek svého otce.[3]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Během válek v Jugoslávii Francesca navštívila zemi a pomáhala zachránit kulturní dědictví a umělecká díla[1] stejně jako opravovat kostely a malby poškozené během bojů.[2]

V současnosti je Francesca jednou z předních postav ve světě výtvarného umění a pravidelně se účastní hlavních bienále a mezinárodních uměleckých akcí.[1] Vytvořila vlastní sbírku čítající asi 400 děl současného video- a digitálního umění.[3] Její nadace má vlastní výstavní plochu ve vídeňském fürstenberském paláci na Himmelpfortgasse č. 13. Zde dvakrát ročně na tematických výstavách vystavuje práce ze své sbírky. Nadace organizuje též výstavy ze sbírky v zahraničí.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Francesca prošla vztahy např. se Stevem Strangem a Dodim Al-Fayedem.[1] 31. ledna 1993 se vdala za Karla, hlavu habsbursko-lotrinské rodiny, v Mariazellu. Francesca a Karel žijí odděleně.[2][zdroj?]

Spolu mají tři děti:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Byrnes, Sholto."Francesca von Habsburg: The It-girl who became an empress", The Independent, 2006-06-18. Ověřeno k 2008-02-22. 
  2. a b c Milner, Catherine."'It's like an invasion - without rape and pillage'", Daily Telegraph, 2006-05-13, pp. 1. Ověřeno k 2008-02-22. 
  3. a b Milner, Catherine."'It's like an invasion - without rape and pillage'", Daily Telegraph, 2006-05-13, pp. 2. Ověřeno k 2008-02-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]