Přeskočit na obsah

Eilika Oldenburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eilika Helene Jutta Clementine
Narození22. srpna 1972 (51 let)
Bad Segeberg
Sňatek31. ledna 1993
ManželJiří Rakouský
PotomciZsófia
Ildikó
Károly-Konstantin
RodHolstein-Gottorp
OtecJan Oldenburský
Matkahraběnka Ilka Ortenburská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rakouská císařská rodina
Rakouská císařská rodina

Eilika Rakouská, též Eilika Oldenburská (německy Eilika von Oldenburg), rozená Eilika Helena Jutta Clementina vévodkyně Oldenburská; * 22. srpna 1972 Bad Segeberg, Německo), je manželka Jiřího Habsbursko-Lotrinského, člena habsbursko-lotrinské dynastie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 22. srpna 1972 v německém Bad Segebergu jako dcera vévody Jana Oldenburského a jeho manželky hraběnky Ilky Ortenburské.[1] Byla pokřtěna jako Eilika Helena Jutta Clementina vévodkyně Oldenburská. Díky svému původu z oldenburské panovnické dynastie byla Eilika v době narození 794. osobou v pořadí následnictví britského královského trůnu, a to až do doby, kdy se vdala v římskokatolickém kostele.

Sňatek[editovat | editovat zdroj]

Svého budoucího chotě Jiřího Habsbursko-Lotrinského poznala v roce 1995 při horské túře u příležitosti setkání aristokratické mládeže v Bavorském v Allgäu[2].

Obřad[editovat | editovat zdroj]

18. října 1997 se Eilika vdala za Jiřího Habsbursko-Lotrinského. Svatba se konala v bazilice sv. ŠtěpánaBudapešti.[1][3][4] Jiří Habsbursko-Lotrinský je nejmladší potomek Oty Habsbursko-Lotrinského (1912-2011), který byl nejstarší syn posledního českého krále, blahoslaveného Karla I.) a jeho ženy princezny Reginy.

Mezi svatebními hosty byli například také tehdejší následník španělského trůnu, a současný španělský král Filip VI. Španělský, stejně jako tehdejší monacký korunní princ, současný kníže Albert II., nebo tehdejší marocký král Hasan II.[3] Tehdejší papež Jan Pavel II. poslal novomanželům své osobní blahopřání a požehnání. Rovněž velvyslanci mnoha států, včetně USA, se účastnili obřadu.[3] 25letá Eilika byla oděna v bílé šaty s vysokým límcem a měla závoj, který při svatbě v roce 1896 měla její prababička vévodkyně Alžběta Alexandrina Mecklenbursko-Zvěřínská.[5] Obřad živě přenášela maďarská televize. Přibližně 2000 maďarských občanů a turistů se shromáždilo před chrámem, aby přihlíželi svatbě.[5]

Jejich sňatek byl prvním historickým svazkem mezi tradičně katolickým rodem habsbursko-lotrinským a luteránskými Oldenburky.[4] Je to také teprve druhý případ, kdy se člen habsburské panovnické dynastie oženil v Maďarsku po pádu komunismu roku 1989.[4]

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Pár má tři děti:

  • Žofie (maďarsky: Zsófia Mária Tatjana Monika Erzsébet Katalin, česky: Žofie Marie Taťána Monika Alžběta Kateřina), narozena v Budapešti, 12. ledna 2001;
  • Ilka (maď.: Ildikó Mária Walburga, česky: Ilka Marie Valpurga), nar. Budapešť, 6. června 2002;
  • Karel Konstantin (maď.: Károly-Konstantin Mihály István Mária, česky: Karel Konstantin Michael Štěpán Maria), * 20. července 2004, Budapešť.

Následnictví a soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Podle rodinných pravidel habsbursko-lotrinského rodu je Jiří jediným členem, který je v rovnorodém dynastickém svazku. Kdyby jeho otec Otto nebyl uznal sňatek jeho staršího bratra Karla s baronkou Františkou von Thyssen-Bornemisza, která by tak byla považována za morganatický svazek, Jiří by byl následníkem svého otce v pořadí hned po svém starším bratrovi, stejně jako tomu bylo v případě následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda vůči císaři Františku Josefovi I.

Eilika a Jiří s dětmi žijí v blízkosti vesničky Šoškútmaďarské župě Pest. Jejich nejstarší dcera byla první z rodu habsburského, která se po více než padesáti letech narodila v Uhrách. Zatímco Jiří je římský katolík, Eilika se rozhodla zůstat u luteránského vyznání.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LUNDY, Darryl. The Peerage: Eilika Helene Jutta Clementine von Holstein-Gottorp, Duchess of Oldenburg [online]. [cit. 2010-08-18]. Dostupné online. 
  2. Boris Kálnoky: Des Kaisers Enkel ist ein Macher. In: Die Welt Online, 18. Oktober 1997. Abgerufen am 22. Juni 2011.
  3. a b c Archduke of Austria Weds German Duchess in Hungary. European Stars and Stripes. Budapest: 19 October 1997. 
  4. a b c Hungary to Host Royal Wedding. The Globe and Mail. Budapest: 18 October 1997. 
  5. a b Grandson of Last Emperor Married. Indiana Gazette. Budapest: 19 October 1997.