Štěpán Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Štěpán František Viktor Habsbursko-Lotrinský
uherský palatin
arcivévoda Štěpán
arcivévoda Štěpán
Úplné jméno Stefan Franz Viktor von Habsburg-Lothringen
Narození 14. září 1817
Pešť, Rakouské císařství
Úmrtí 19. února 1867
(ve věku 49 let)
Menton, Francie
Předchůdce Josef Habsbursko-Lotrinský
Dynastie Habsbursko-Lotrinská
Otec Josef Habsbursko-Lotrinský
Matka Hermína z Anhalt-Bernburg-Schaumburg-Hoymu

Štěpán František Viktor Habsbursko-Lotrinský (německy: Stefan Franz Viktor, Erzherzog von Österreich, 14. září 1817, Pešť19. února 1867, Menton) byl rakouský arcivévoda a v letech (18471848) uherský palatin.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Byl nejstarším synem uherského palatina Josefa Antonína a jeho druhé ženy Hermíny z Anhalt-Benburg-Schaumburg-Hoymu. Matka zemřela při jeho narození a tak byl vychováván otcovou třetí manželkou Marií Doroteou Württemberskou. Dětství strávil na statku svého otce v Alcsutu. Byl velmi vzdělaný a nadaný, velice ho zajímala státověda, kterou studoval ve Vídni. V roce 1841 cestoval po zemích monarchie a po menších německých knížectví. V letech 18431847 byl místodržícím v Čechách.[1]

Uherský palatin[editovat | editovat zdroj]

V roce 1847, po smrti svého otce, byl zvolen uherským palatinem a říšským místodržícím země. V březnu roku 1848, po vypuknutí revoluce předal císaři Ferdinandovi I. Dobrotivému požadavky říšského sněmu, které směřovaly k buržoazní reformě a dalekosáhlé samostatnosti země.[2] Ministerským předsedou první uherské vlády jmenoval hraběte Lájose Batthyányho a v červenci téhož roku zahájil v Pešti první reprezentativní uherský říšský sněm. Po vpádu chorvatského bána Jelačiče do Uher nedokázal vyjednat příměří. Dne 25. září 1848 abdikoval ze své funkce místodržícího a u dvora upadl v nemilost.[2]

Život v Schaumburgu[editovat | editovat zdroj]

Další léta prožil v ústraní na svém sídle Schaumburg, zděděném po matce. Zde se věnoval geologii a mineralogii. V roce 1858 směl navštívit Vídeň u příležitosti křtu korunního prince Rudolfa. Zemřel v roce 1867 na těžké plicní onemocnění při jedné z cest ve Francii. Jeho ostatky byly převezeny do Budapešti, kde byl také pohřben.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 377. 
  2. a b Hamannová, str. 377.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Josef Habsbursko-Lotrinský
Znak z doby nástupu Uherský palatin
18471848
Znak z doby konce vlády Nástupce: