Karel III. Parmský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel III. Parmský
Vévoda z Parmy a Piacenzy
Karel III.
Karel III.
Doba vlády 18491854
Narození 14. ledna 1823
Villa delle Pianore, Lucca, Parmské vévodství
Úmrtí 27. března 1854
Parma, Parmské vévodství
Pohřben Cappella della Macchia, blízko Viareggia
Předchůdce Karel II.
Nástupce Robert I.
Královna Luisa Marie Terezie z Artois
Potomci Markéta Bourbonská
Robert I. Parmský
Alice Bourbonsko-Parmská
Jindřich z Bardi
Otec Karel II. Parmský
Matka Marie Tereza Savojská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel III. Ferdinand Bourbonsko-Parmský (it. Carlo III, 14. ledna 182323. března 1854) byl parmský vévoda v letech 18491854. Pocházel z parmské větve rodu Bourbonů. Byl jediným synem předchozího vévody Karla II. a jeho ženy Marie Terezy Savojské.

Ferdinand Karel jak byl do nástupu na trůn znám, byl od svého narození nejdříve dědičným princem z Luccy a poté na od roku 1847 krátký čas dědičným princem parmským v době, když zemřela Marie Luisa a bourbonská vláda se v osobě jeho otce Karla II. vrátila do Parmy. Jeho otec ovšem nevládl dlouho, jelikož krátce po jeho nástupu vypukla v roce 1848 revoluce a rodina v čele s Karlem II. z vévodství uprchla. Ferdinand Karel byl nejdříve zadržen v Cremoně a později v Miláně než byl po žádosti britské vlády propuštěn. Poté cestoval přes Maltu do Neapole, kde se opětovně setkal se svojí ženou, která zde porodila následníka trůnu Roberta. Poté pobývala rodina v Anglii a Skotsku.

V srpnu 1848 obsadila Parmu rakouská vojska a Ferdinandův otec Karel II. byl dosazen zpět na trůn. Karel II. ale nevládl dlouho, již následujícího roku v březnu 1849 akdikoval ve prospěch Ferdinanda Karla, který se stal parmským a piacenzským vévodou jako Karel III. Bohužel i jeho vláda netrvalo dlouho. Téměř přesně po pěti letech vlády byl v březnu 1854 na Karla III. spáchán atentát anarchistou Antoniem Carrou, kterému Karlem III. následujícího dne podlehl.

Na vévodský trůn po něm nastoupil jeho nejstarší syn Robert, za něhož vládla jako regentka jeho matka.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

10. listopadu 1845 se oženil s Luisou Marii Terezou (1819–1864), vnučkou francouzského krále Karla X. Společně měli čtyři děti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Karel II.
Znak z doby nástupu Parmský vévoda
18491854
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Robert I.