Karel Maria Isidor Bourbonský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Maria Isidor Bourbonský
Carlos María Isidro de Borbón, por Vicente López.jpg
Narození 29. března 1788
Aranjuez
Úmrtí 10. března 1855 (ve věku 66 let)
Terst
Místo pohřbení Trieste Cathedral
Ocenění rytíř Řádu svatého Ducha
Řád sv. Ondřeje
rytíř Řádu zlatého rouna
rytíř Řádu sv. Michala
velkokříž Řádu Karla III.
Manžel(ka) Marie Františka Portugalská
Marie Tereza Portugalská
Děti Juan, Count of Montizón
Infante Carlos, Count of Montemolin
Infante Fernando of Bourbon and Braganza
Carlos Luis de Borbón, Duque de Montelimon
Rodiče Karel IV. Španělský a Marie Luisa Parmská
Příbuzní Infanta María Amalia of Spain, Marie Isabela Španělská, Mária Lujza Bourbonská, Šarlota Španělská, Infante Francisco de Paula of Spain a Ferdinand VII. (sourozenci)
Carlos de Borbón y de Austria-Este a Infante Alfonso Carlos, Duke of San Jaime (vnuci)
Podpis Karel Maria Isidor Bourbonský – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Maria Isidor Bourbonský, celým jménem Carlos María Isidro Benito de Borbón y Borbón-Parma (29. března 1788, Aranjuez10. března 1855 (ve věku 66 let), Terst), byl španělský infant a první karlistický pretendent španělského trůnu. Byl druhým synem královského páru Karla IV. Španělského a Marie Luisy Parmské a bratrem krále Ferdinanda VII. Znám byl i pod jménem „Don Carlos“.

Pragmatická sankce, karlistické války[editovat | editovat zdroj]

Karlův starší bratr Ferdinand nastoupil na španělský trůn v roce 1808 a dle do té doby platného salického práva by jeho následníkem by byl právě Karel Maria, pokud by Ferdinand neměl syna. 29. března 1830 však Ferdinand vydal tzv. pragmatickou sankci, která upravovala nástupnictví na trůn, podle jejíhož nařízení mělo mít na trůn nárok i ženské potomstvo panovníka. Půl roku po vydání se narodila Ferdinandova dcera Isabela a stala se tak první v pořadí následnictví. Po Ferdinandově smrti (1833) Karel Maria však odmítl pragmatickou sankci uznat a se sám považoval za španělského krále Karla V.

Rozpor mezi členy královské rodiny přerostl do občanské války, ve které proti sobě stáli „Carlistas“ (stoupenci Karla) a „Cristinos“ (vládní jednotky a stoupenci Marie Kristýny Neapolsko-Sicilské - vdovy po Ferdinandovi a regentky Isabely). Ozbrojené konflikty jsou známy jako karlistické války a probíhaly od roku 1833 do 1876.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Karel Maria se dne 22. února 1816 oženil se svou neteří Marií Františkou Portugalskou (1800-1834; dcera jeho sestry Šarloty), z tohoto manželství vzešli 3 synové:

V roce 1838, čtyři roky po smrti první manželky, se podruhé oženil s její sestrou a svojí švagrovou Marií Terezou Portugalskou, s níž již neměl děti.

Jeho synové byli dalšími karlistickými pretendenty španělského trůnu.