Sixtus Jindřich Bourbonsko-Parmský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sixtus Jindřich Bourbon-Parma
Narození 22. července 1940
Pau
Politické strany Národní fronta
Comunión Tradicionalista
Rodiče František Xaver Bourbonsko-Parmský a Madeleine de Bourbon Busset
Příbuzní Karel Hugo Bourbonsko-Parmský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princ Sixtus Jindřich Bourbonsko-Parmský španělsky: Don Sixto Enrique de Borbón-Parma y Borbón-Busset (* 22. července 1940 Pau) je představitel královského rodu Bourbon-Parma. Je mladším bratrem Karla Huga, současného titulárního vévody Parmského, a synovcem Zity Bourbonsko-Parmské, poslední české královny a rakouské císařovny. Některými z Karlistů je považován za regenta Španělska a tito jej titulují jako vévodu z Aranjuezu, Infanta španělského, a "nositele tradice". Sixtus Jindřich je také znám jako karlistický pretendent španělského trůnu pod jménem Enrique V..

Sixtus se narodil ve městě Pau v departementu Pyrénées-Atlantiques ve Francii jako druhý syn vévody Františka Xavera Bourbonsko-Parmského, tehdejšího karlistického regenta, později pretendenta španělského trůnu, a jedo manželky Madeleine de Bourbon Busset. Jméno získal na počest svého strýce Sixta, který se pokusil za první světové války zprostředkovat mírovou dohodu císaři Karlu I..

Od raného věku byl oddaným příznivcem karlistického hnutí. Roku 1965 vstoupil jako Enrique Aranjuez do Španělské cizinecké legie.

Sixtovi příznivci prohlašují, že jeho starší bratr Karel Hugo opustil ideály své rodinné větve, a věří, že Sixtus se tak stal právoplatnou hlavou karlistického hnutí. Sixtus prohlásil svůj nárok na regentství po smrti svého otce Xavera roku 1977.

Sixtus se v roce 1988 ve švýcarském Écône účastnil nechvalně proslulého biskupského svěcení, při němž Marcel Lefebvre proti přímému zákazu papeže vysvětil čtyři biskupy pro Kněžské bratrstvo svatého Pia X. a byl první kdo jim veřejně gratuloval.

V listopadu 2009 přijal pozvání navštívit Českou republiku, aby se jako čestný host zúčastnil generálního sněmu Koruny České (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska)[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prince Sixtus Henry of Bourbon-Parma na anglické Wikipedii.

  1. Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska): Pozvánka na 18. generální sněm Koruny české

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]