Alfonso de Borbón y Borbón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alfonso de Borbón y Borbón
Rodné jménoAlfonso de Borbón y Borbón-Dos Sicilias
Narození3. října 1941
Řím
Úmrtí29. března 1956 (ve věku 14 let)
Villa Giralda (Estoril)
Příčina úmrtístřelná rána
Místo pohřbeníPanteón de Infantes
Povoláníaristokrat
Nábož. vyznáníkatolická církev
RodičeJan Bourbonský a Marie Mercedes Bourbonsko-Sicilská
RodBourbon-Anjou
PříbuzníJuan Carlos I., Infantka Margarita a Infantka Pilar (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Španělská královská rodina
Španělská královská rodina

Král Juan Carlos I.
Královna Sofie

Rozšířená královská rodina


Děti zesnulé vévodkyně z Badajozu:

 • Doña Simoneta
 • Vikomt de la Torre
 • Don Bruno
 • Don Luis
 • Don Fernando

Vévodkyně ze Sorie a Hernani
Vévoda ze Sorie a Hernani

 • Don Alfonso
 • Doña María

Vévodkyně vdova z Kalábrie

Infant Alfons Španělský (don Alfonso Cristino Teresa Ángelo Francisco de Asís y Todos los Santos de Borbón y Borbón Dos-Sicilias; 3. října 194129. března 1956) byl mladší bratr krále Juana Carlose I. Španělského. Byl také nejmladším synem infanta Jana, hraběte z Barcelony a princezny Maríe de las Mercedes Bourbonsko-Sicilské, a vnukem krále Alfonse XIII.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Alfonso se narodil v hotelu NH Firenze Anglo American v Římě[1] jako nejmladší syn infanta Jana Španělského, hraběte z Barcelony, a jeho manželky, princezny Marie Mercedes Bourbonsko-Sicilské.[1] Jeho kmotrem byl infant Alfonso de Orleans y Borbón; jeho kmotra byla sestra jeho otce infantka María Cristina Španělská.[2] V rámci své vlastní rodiny se mu říkalo Alfonsito, aby se odlišil od ostatních členů rodiny jménem Alfonso.

Když byl Alfonso ještě dítě, jeho rodina se přestěhovala do Lausanne ve Švýcarsku, kde žila ve Villa Les Rocailles.[2] V únoru 1946 se rodina přestěhovala na portugalskou riviéru.[2]

V roce 1947 Alfonso poprvé navštívil Španělsko na pozvání caudilla Francisca Franca. V roce 1950 byl se svým bratrem Juanem Carlosem poslán studovat do Španělska. Nejprve žili v San Sebastiánu, kde byla v paláci Miramar zřízena soukromá škola.[2] V červnu 1954 je přijal generál Franco v paláci Pardo.[2] Později Alfonso a Juan Carlos navštěvovali vojenskou akademii v Zaragoze.

Smrt a pohřeb[editovat | editovat zdroj]

Večer na Zelený čtvrtek 29. března 1956 byli Alfonso a Juan Carlos na velikonoční prázdniny v domě svých rodičů Villa Giralda v portugalském Estorilu, kde Alfonso zemřel při střelecké nehodě. Španělské velvyslanectví v Portugalsku vydalo oficiální komuniké:

Zatímco Jeho Výsost infant Alfonso včera večer se svým bratrem čistil revolver, zasáhla ho rána do čela a do několika minut ho zabila. K nehodě došlo ve 20:30 hodin po návratu infanta z bohoslužby na Zelený čtvrtek, během níž přijímal svaté přijímání.

Alfonso dříve toho dne vyhrál místní juniorský golfový turnaj, pak šel na večerní mši a spěchal za Juanem Carlosem, který se vrátil domů na velikonoční prázdniny z vojenské školy. Tvrdí se, že Juan Carlos si začal hrát s revolverem ráže .22, který Alfonsovi zjevně daroval generál Franco.[3][4] V novinách se objevily zvěsti, že revolver ráže .22 ve skutečnosti držel v okamžiku výstřelu Juan Carlos.[5]

Protože byli jediní dva v místnosti, není jasné, jak byl Alfonso zastřelen, ale podle Josefiny Carolo, švadleny matky Juana Carlose, Juan Carlos namířil pistoli na Alfonsa a stiskl spoušť, aniž by tušil, že je pistole nabitá. Bernardo Arnoso, portugalský přítel Juana Carlose, také řekl, že Juan Carlos vystřelil z pistole, aniž by věděl, že je nabitá, a dodal, že kulka se odrazila od zdi a zasáhla Alfonsa do obličeje. Helena Matheopoulos, řecká autorka, která mluvila se sestrou Juana Carlose Pilar, řekla, že Alfonso byl mimo místnost, a když se vrátil a otevřel dveře, dveře vrazily do paže Juana Carlose, což způsobilo, že vystřelil z pistole.[2][6]

Infant Jan, hrabě z Barcelony, otec dětí, údajně někdy po Alfonsově smrti hodil zbraň do moře.[7]

Pohřební liturgie za Alfonse se konala na Bílou sobotu a předsedal jí monsignor Fernando Cento, apoštolský nuncius v Portugalsku. Pohřben byl na obecním hřbitově v Cascais v Portugalsku. V říjnu 1992 byl znovu pohřben v Pantheonu princů z El Escorial nedaleko Madridu.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
František Cádizský
 
 
Alfons XII.
 
 
 
 
 
 
Isabela II. Španělská
 
 
Alfons XIII.
 
 
 
 
 
 
Karel Ferdinand Rakousko-Těšínský
 
 
Marie Kristýna Rakouská
 
 
 
 
 
 
Alžběta Františka Marie Habsbursko-Lotrinská
 
 
Jan Bourbonský
 
 
 
 
 
 
Alexandr Hesensko-Darmstadtský
 
 
Jindřich z Battenberku
 
 
 
 
 
 
Julie von Hauke
 
 
Viktorie z Battenbergu
 
 
 
 
 
 
Albert Sasko-Kobursko-Gothajský
 
 
Beatrix Sasko-Koburská
 
 
 
 
 
 
Viktorie
 
Alfonso de Borbón y Borbón
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Neapolsko-Sicilský
 
 
Alfons Neapolsko-Sicilský
 
 
 
 
 
 
Marie Terezie Izabela Rakouská
 
 
Karel Bourbonsko-Sicilský
 
 
 
 
 
 
František Neapolsko-Sicilský
 
 
Marie Antonie Neapolsko-Sicilská
 
 
 
 
 
 
Marie Izabela Toskánská
 
 
Marie Mercedes Bourbonsko-Sicilská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand Filip Orléanský
 
 
Filip Pařížský
 
 
 
 
 
 
Helena Meklenbursko-Schwerinská
 
 
Luisa Orléanská
 
 
 
 
 
 
Antonín Orléanský
 
 
Marie Isabela Orléanská
 
 
 
 
 
 
Luisa Fernanda Španělská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PRESTON, Paul. Juan Carlos: Rey de un pueblo. [s.l.]: Penguin Random House Grupo Editorial España 632 s. Dostupné online. ISBN 978-84-9989-216-0. (španělsky) 
 2. a b c d e f ZAVALA, José María. Dos infantes y un destino. Barcelona: Plaza & Janés, 1998. 287 s. S. 101, 102, 111, 166, 171. (španělsky) 
 3. King Juan Carlos l of Spain. Royal Foibles [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-12-11. (anglicky) 
 4. Juan Carlos lays to rest a haunting Spanish tragedy. The Independent [online]. 1992-10-15 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. PRESTON, Paul. Juan Carlos: A People's King. [s.l.]: HarperCollins 644 s. Dostupné online. ISBN 978-0-00-255632-3. (anglicky) Google-Books-ID: YR8sAQAAIAAJ. 
 6. Death of King Juan Carlos' Brother. Snopes.com [online]. [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. ROMÁN, Manuel. El disparo que mató a don Alfonso de Borbón. Chic [online]. 2016-03-27 [cit. 2021-12-11]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]