Střelná rána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mužská lebka s patrným výstřelem v oblasti parietální kosti.

Střelná rána (lat. vulnus sclopetarium) je zranění způsobené rychle se pohybujícím projektilem. Obvykle jde o projektil z běžné palné zbraně, střelnou, respektive střelně-bodnou, ránu však může způsobit i vystřelený šíp.

Rozeznáváme vstřel, střelný kanál a výstřel. Rána, která má vstřel i výstřel (projektil tělem prošel) se nazývá průstřel. Střelné rány jsou primárně infikované, jelikož projektil zanáší mikroorganismy hluboko do tkání.

Chování střely[editovat | editovat zdroj]

Palná zbraň[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k procentu vody v lidském organismu, se tělo částečně chová jako kapalina. Střela se v těle deformuje a zvětšuje svůj průměr. Velice nebezpečný je pohyb orgánů vyvolaný průnikem střely. Orgány se od sebe vzdalují i na velkou vzdálenost a poté se vracejí.

První pomoc[editovat | editovat zdroj]

Okamžitě je nutné zavolat záchrannou službu. V žádném případě se nesmí zasahovat do rány. Je-li to možné zastavíme krvácení. (Vč. stlačení) ideální je, sterilně přikrýt ránu. Nepoužívá se dezinfekce, obzvlášť peroxid vodíku.

Šípová zbraň[editovat | editovat zdroj]

Při zásahu šípem (resp. šipkou např. z kuše.) tento obvykle zůstává v ráně. V případě nezasažení důležitého orgánu zanechává menší škody, z důvodu své nižší energie.

První pomoc[editovat | editovat zdroj]

Okamžitě je nutné volat záchrannou službu. Šíp se z rány nevytahuje – v případě zasažení cévy, či orgánu zde může působit jako ucpávka bránící vykrvácení. Okolo šípu je vhodné přiložit sterilní obvazy. Netlačí se silou.