Felipe de Marichalar y Borbón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Excelence Don Felipe de Marichalar y Borbón
Rodné jménoFelipe Juan Froilán de Todos los Santos de Ravechalar y Borbón
Narození17. července 1998 (25 let)
Ruberova mezinárodní nemocnice, Madrid
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Alma materKolej v Sagrada Familia (2014–2015)
Blue Ridge School (2015–2017)
Colegio Santa María del Pilar
Culver Academies
Povoláníaristokrat
RodičeJaime de Marichalar (otec) a infantka Elena, vévodkyně z Luga (matka)
RodBourbon-Anjou
PříbuzníVictoria de Marichalar y de Borbón (sourozenec)
Jan Karel I. (dědeček)
Amalio de Marichalar y Bruguera (dědeček)
Sofie Řecká (babička)
Filip VI. Španělský (strýc)
Leonor Španělská (bratranec)
Sofie Španělská (bratranec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Španělská královská rodina
Španělská královská rodina

Král Juan Carlos I.
Královna Sofie

Rozšířená královská rodina


Děti zesnulé vévodkyně z Badajozu:

 • Doña Simoneta
 • Vikomt de la Torre
 • Don Bruno
 • Don Luis
 • Don Fernando

Vévodkyně ze Sorie a Hernani
Vévoda ze Sorie a Hernani

 • Don Alfonso
 • Doña María

Vévodkyně vdova z Kalábrie

Felipe Juan Froilán de Todos los Santos de Marichalar y Borbón (* 17. července 1998 Madrid) je starší dítě a jediný syn infantky Eleny, vévodkyně z Luga, a dona Jaime de Marichalara. Po svých sestřenicích, Leonor, kněžně asturské, a infantce Sofii Španělské, a své matce je čtvrtý v řadě následnictví španělského trůnu.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narození a křest[editovat | editovat zdroj]

Felipe de Marichalar y Borbón se narodil 17. července 1998 v Ruberově mezinárodní nemocnici v Madridu.[1]

Pokřtěn byl v neděli 4. října 1998 v den svátku svatého Františka z Assisi a v předvečer svátku svatého Froilána, patrona Luga. Mše se konala v audienční síni paláce Zarzuela. Ceremoniál byl veden arcibiskupem z Madridu. Jeho kmotry byli jeho dědeček z matčiny strany, Juan Carlos Španělský, a jeho babička z otcovy strany, Doña Concepción Sáez de Tejada y Fernández de Boadilla, hraběnka vdova z Ripaldy (1929–2014).[2]

Jména[editovat | editovat zdroj]

V médiích je často označován svým třetím křestním jménem Froilán, aby ho odlišili od jeho strýce, krále Filipa VI. V rodině se mu říká Pipe.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Do dvanácti let studoval na Colegio San Patricio v Madridu, ale kvůli špatným známkám se jeho rodiče rozhodli, že by měl jít na internátní školu v Anglii. Froilán absolvoval školní rok na internátní škole v Západním Sussexu. Následující rok, v roce 2011, se vrátil do Colegio Santa María del Pilar v Madridu, kde zůstal další tři roky. Dva z nich studoval 2. ročník ESO. Začátkem léta 2014 byl přijat na Sagrada Familia Episcopal College v Sigüenze, kde v následujícím roce absolvoval ESO a v září 2015 odjel do Spojených států, aby v roce 2017 konečně dokončil střední vzdělávání na Blue Ridge School, která se nachází v Saint George v Greene County ve Virginii a na Culver Military Academy. Školné, které za každý rok činí 45 000 USD, bylo hrazeno jeho dědečkem z matčiny strany, emeritním králem Juanem Carlosem I. Poté začal své vysokoškolské vzdělání v oboru obchodní administrativa a management na College for International Studies v Madridu, španělské vysokoškolské instituci přidružené k Endicott College.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Dne 9. dubna 2012 se Felipe nechtěně střelil do pravé nohy, když byl na farmě rodiny svého otce v Garray (provincie Soria).[3] Jeho otec se musel hlásit k civilní stráži, protože španělské právo zakazovalo používání střelných zbraní nezletilými mladšími 14 let. Soudce žalobu proti Donu Jaime de Marichalarovi zamítl, protože se domníval, že nejde o hrubou nedbalost, ale o malý přestupek.[4]

Titul[editovat | editovat zdroj]

Od narození nese oslovení „Jeho Excelence“. Všechny děti infantky Cristiny a infantky Eleny mají oslovení JE Don/Doña, jak se na děti španělské infantky hodí.[5] I když nemají titul, všechna vnoučata krále Juana Carlose jsou členy španělského královského domu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Felipe de Marichalar y Borbón na anglické Wikipedii.

 1. S.L, Adalid Internet; ESCHISMÓGRAFO. Froilán descoloca a sus propios familiares y amigos con un giro inesperado. www.esdiario.com [online]. 2018-07-18 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. LÓPEZ, Raoul Higuera;Gema. Muere Concepción Sáenz de Tejada, la madre de Jaime de Marichalar. vanitatis.elconfidencial.com [online]. 2014-03-13 [cit. 2021-11-21]. Dostupné online. (španělsky) 
 3. La Reina visita a Felipe Juan Froilán en el Hospital tras ser operado en el pie. abc [online]. 2012-04-10 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (španělsky) 
 4. Jaime de Marichalar declaró ayer ante la Guardia Civil de Soria. abc [online]. 2012-04-15 [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. (španělsky) 
 5. BOE.es - BOE-A-1987-25284 Real Decreto 1368/1987, de 6 de noviembre, sobre régimen de títulos, tratamientos y honores de la Familia Real y de los Regentes.. www.boe.es [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]