Infantka Sofie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sofie Bourbonská
Infantka španělská
Infantka Sofie (2018)
Infantka Sofie (2018)
Úplné jméno Sofía de Todos los Santos de Borbón Ortiz
Křest 15. července 2007
Narození 29. dubna 2007 (13 let)
Španělsko Madrid, Španělsko
Rod Kapetovci
Dynastie Bourbon-Anjou
Otec Filip VI. Španělský
Matka Letizia Španělská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Španělská královská rodina
Španělská královská rodina
JV král Filip VI.

JV královna Letizia

JV král Juan Carlos I. Španělský
JV královna Sofie Řecká

Infantka Sofie, celým jménem Sofía de Todos los Santos de Borbón y Ortiz (* 29. dubna 2007 Madrid[1]), je druhá, mladší, dcera krále Filipa VI. Španělského a královny manželky Letizie. Protože je dcerou španělského krále, náleží jí titul infantka španělská a oslovení Její královská Výsost. Dědeček z otcovy strany je bývalý španělský král Juan Carlos I. a babičkou pak jeho choť Sofie Řecká.

Od 19. června 2014, kdy se stal její otec králem, představuje druhou v pořadí následnictví na španělský trůn. Starší sestra, asturská kněžna Leonor, je v této linii před ní, dědička koruny. Podle španělské ústavy z roku 1978 by mohla převzít královskou korunu, pokud:

  • její otec, španělský král, Filip VI. Španělský nebude mít syna, případně se tento syn odmítne stát králem a králem se nestanou ani jeho případní potomci
  • její sestra, kněžna asturská, Leonor odmítne královský trůn nebo zemře bez potomků, kteří by přežili infantku Sofii

Narodila se pomocí císařského řezu v nemocnici Ruber Internacional v Madridu v 16:50 místního času[2] s váhou 3310 g a výškou 50 cm. Její babička, královna Sofie Řecká, uvedla že o tom, že se její vnučka bude jmenovat po ní také Sofie neměla ani tušení[3], zároveň je to první výskyt jména Sofie (formou narození potomka) v královské koruně.

Byla pokřtěna jménem Sofía de Todos los Santos vodou z Jordánu dne 15. června 2007 v Paláci Zarzuela madridským arcibiskupem. Jejími kmotry byla babička z matčiny strany, Paloma Rocasolo a princ Konstantin-Assen Bulharský, soukromý přítel jejího otce Filipa VI. Španělského.

První událost, které se účastnila, společně se svou sestrou Leonorou byla oficiální recepce v Královském paláci v Madridu, pořádaná u příležitosti vítězství Španělské fotbalové reprezentace v Mistrovství světa ve fotbale 2010 dne 12. června 2010 společně s králem a jeho manželkou, jejími rodiči a Infantkou Elenou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. La segunda hija de los Príncipes se llama Sofía [online]. Madrid, Španělsko: El Mundo, 2007-04-30. Dostupné online. (španělsky) 
  2. Nacimiento de la segunda hija de Sus Altezas Reales los Príncipes de Asturias [online]. Madrid, Španělsko: Casa Real, 2007-04-29. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (španělsky) 
  3. La Reina: "No tenía ni idea de que fuera a llamarse Sofía" [online]. Madrid, Španělsko: El País, 2007-04-30. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Linie následnictví španělského trůnu
Předchůdce:
kněžna asturská
2. pozice
Infantka Sofie
Nástupce:
vévodkyně z Luga