Marie Tereza Bourbonská (1726–1746)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Tereza Bourbonská
Dauphine Francie
Manžel Ludvík Ferdinand Bourbonský
Úplné jméno María Teresa Antonia Rafaela de Borbón y Farnesio
Marie-Thérèse Antoinette Raphaëlle de Bourbon
Narození 11. června 1726
Madrid, Španělsko
Úmrtí 22. července 1746 (20 let)
Versailles, Francie
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Potomci Marie Tereza Francouzská
Rod Bourboni
Otec Filip V. Španělský
Matka Alžběta Parmská
Podpis podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Bourbonská (María Teresa Antonia Rafaela; 11. června 172622. července 1746) byla španělskou infantkou a sňatkem s Ludvíkem Ferdinandem Bourbonským dauphine Francie.

Španělská infantka[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Královském paláci ve španělském Madridu jako dcera Filipa V. a jeho druhé manželky Alžběty Parmské. Pokřtěna byla Královská Výsost španělská infantka jako María Teresa Antonia Rafaela. Známa byla jako Marie Tereza Rafaela a někdy jen jako Marie Tereza.

Před její svatbou byli vztahy mezi španělským a francouzským dvorem špatnéː Španělé byli Francouzi uraženi za zrušení zasnoubení Ludvíka XV. s Marianou Viktorií Španělskou, starší sestrou Marie Terezy, v roce 1725. Ludvík XV. se namísto toho oženil s Marií Leszczyńskou. Sňatek Marie Terezy a dauphina byl oznámen v srpnu 1739, po svatbě Luisy Alžběty Francouzské (sestra dauphina) a Filipa Parmského (bratr Marie Terezy). Vlivem její matky Alžběty Parmské bylo rozhodnuto, že Marie Tereza neodjede do Francie, dokud nebude starší.

Dauphine Francie[editovat | editovat zdroj]

Infantka se za dauphina provdala 18. prosince 1744 v zastoupení v Madridu a v lednu 1745 opustila Španělsko. 21. února 1745 dorazila do Versailles. Oficiální sňatek se konal v paláci Versailles 23. února 1745 v provedení kardinála de Rohan. Ve Francii byla známá jako Marie Thérèse Raphaëlle d'Espagne nebo de Bourbon. Manželství bylo plánováno, aby zlepšilo vztahy mezi bratraneckými dvory Francie a Španělska; jako dítě byl Ludvík XV. zasnouben s Marianou Viktorií Španělskou, starší dcerou Filipa V. Zasnoubení bylo zrušeno a vztahy mezi bratranci ochladly. Tento poslední sňatek měl tedy zlepšit vztahy mezi oběma králi. Nová Madame la Dauphine byla po královně Marii nejvýše postavenou ženou v království. Byla první dauphine od roku 1712, kdy zemřela Marie Adelaide Savojská.

Manželství nezačalo dobře, konzumováno první noc nebylo. Byla to ostuda hlavně pro mladou dauphine, jejíž postavení u dvora se oslabilo. Navzdory tomu měla dobrý vztah s králem a královnou a její manžel se do ní rychle zamiloval. Ačkoli byla dauphine popisována jako krásná, důstojná, zbožná a vzdělaná, negativní poznámky se dělaly na její rudé vlasy. Její přirozená plachost ji izolovala ode dvora a Marie Tereza byla navíc otevřeně proti králově vztahu s Madame Pompadour. Manželství s dauphinem bylo nakonec konzumováno v září 1745, což ukončilo dvorské klepy. Pár si byl velmi blízký a oddaný a většinu času trávil spolu. 19. července 1746 Marie Tereza porodila ve Versailles dceru. 22. července Marie Tereza zemřela, k dauphinově obrovskému smutku, který přetrval až do jeho druhého manželství. Ludvík XV. musel syna odtáhnout od smrtelného lože jeho manželky. Novorozeně bylo pokřtěno jako Marie Thérèse a obdrželo titul Madame Royale, zemřelo však již v dubnu 1748.

Marie Tereza byla pohřbena 6. srpna 1746 v bazilice Saint-Denis. Po její smrti její nevlastní bratr Ferdinand VI. Španělský navrhl, aby se dauphin oženil s její sestrou Marií Antonií, to však Ludvík XV. odmítl. Dauphin se nakonec podruhé oženil s Marií Josefou Saskou, dcerou Augusta III. Polského a Marie Josefy Habsburské. Než dauphin v roce 1765 zemřel, požádal, aby bylo jeho srdce uloženo vedle hrobu Marie Terezy.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  1. Princezna Marie Tereza Francouzská (19. července 1746 – 27. dubna 1748).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Teresa Rafaela of Spain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Tereza Bourbonská ve Wikimedia Commons