Marie Tereza Bourbonská (1726–1746)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Tereza Bourbonská
Dauphine Francie
Infanta Maria Teresa Rafaela of Spain.jpg
Manžel Ludvík Ferdinand Bourbonský
Úplné jméno María Teresa Antonia Rafaela de Borbón y Farnesio
Marie-Thérèse Antoinette Raphaëlle de Bourbon
Narození 11. června 1726
Madrid, Španělsko
Úmrtí 22. července 1746 (20 let)
Versailles, Francie
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Potomci Marie Tereza Francouzská
Rod Bourboni
Otec Filip V. Španělský
Matka Alžběta Parmská
Podpis podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Bourbonská (María Teresa Antonia Rafaela; 11. června 172622. července 1746) byla španělskou infantkou a sňatkem s Ludvíkem Ferdinandem Bourbonským dauphine Francie.

Španělská infantka[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Královském paláci ve španělském Madridu jako dcera Filipa V. a jeho druhé manželky Alžběty Parmské. Pokřtěna byla Královská Výsost španělská infantka jako María Teresa Antonia Rafaela. Známa byla jako Marie Tereza Rafaela a někdy jen jako Marie Tereza.

Před její svatbou byli vztahy mezi španělským a francouzským dvorem špatnéː Španělé byli Francouzi uraženi za zrušení zasnoubení Ludvíka XV. s Marianou Viktorií Španělskou, starší sestrou Marie Terezy, v roce 1725. Ludvík XV. se namísto toho oženil s Marií Leszczyńskou. Sňatek Marie Terezy a dauphina byl oznámen v srpnu 1739, po svatbě Luisy Alžběty Francouzské (sestra dauphina) a Filipa Parmského (bratr Marie Terezy). Vlivem její matky Alžběty Parmské bylo rozhodnuto, že Marie Tereza neodjede do Francie, dokud nebude starší.

Dauphine Francie[editovat | editovat zdroj]

Infantka se za dauphina provdala 18. prosince 1744 v zastoupení v Madridu a v lednu 1745 opustila Španělsko. 21. února 1745 dorazila do Versailles. Oficiální sňatek se konal v paláci Versailles 23. února 1745 v provedení kardinála de Rohan. Ve Francii byla známá jako Marie Thérèse Raphaëlle d'Espagne nebo de Bourbon. Manželství bylo plánováno, aby zlepšilo vztahy mezi bratraneckými dvory Francie a Španělska; jako dítě byl Ludvík XV. zasnouben s Marianou Viktorií Španělskou, starší dcerou Filipa V. Zasnoubení bylo zrušeno a vztahy mezi bratranci ochladly. Tento poslední sňatek měl tedy zlepšit vztahy mezi oběma králi. Nová Madame la Dauphine byla po královně Marii nejvýše postavenou ženou v království. Byla první dauphine od roku 1712, kdy zemřela Marie Adelaide Savojská.

Manželství nezačalo dobře, konzumováno první noc nebylo. Byla to ostuda hlavně pro mladou dauphine, jejíž postavení u dvora se oslabilo. Navzdory tomu měla dobrý vztah s králem a královnou a její manžel se do ní rychle zamiloval. Ačkoli byla dauphine popisována jako krásná, důstojná, zbožná a vzdělaná, negativní poznámky se dělaly na její rudé vlasy. Její přirozená plachost ji izolovala ode dvora a Marie Tereza byla navíc otevřeně proti králově vztahu s Madame Pompadour. Manželství s dauphinem bylo nakonec konzumováno v září 1745, což ukončilo dvorské klepy. Pár si byl velmi blízký a oddaný a většinu času trávil spolu. 19. července 1746 Marie Tereza porodila ve Versailles dceru. 22. července Marie Tereza zemřela, k dauphinově obrovskému smutku, který přetrval až do jeho druhého manželství. Ludvík XV. musel syna odtáhnout od smrtelného lože jeho manželky. Novorozeně bylo pokřtěno jako Marie Thérèse a obdrželo titul Madame Royale, zemřelo však již v dubnu 1748.

Marie Tereza byla pohřbena 6. srpna 1746 v bazilice Saint-Denis. Po její smrti její nevlastní bratr Ferdinand VI. Španělský navrhl, aby se dauphin oženil s její sestrou Marií Antonií, to však Ludvík XV. odmítl. Dauphin se nakonec podruhé oženil s Marií Josefou Saskou, dcerou Augusta III. Polského a Marie Josefy Habsburské. Než dauphin v roce 1765 zemřel, požádal, aby bylo jeho srdce uloženo vedle hrobu Marie Terezy.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  1. Princezna Marie Tereza Francouzská (19. července 1746 – 27. dubna 1748).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Teresa Rafaela of Spain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Tereza Bourbonská ve Wikimedia Commons