Marie Luisa Šarlota Bourbonsko-Parmská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Luisa Šarlota Parmská
dědičná princezna Saska
Portrét (Carl Christian Vogel von Vogelstein, 1834)
Portrét (Carl Christian Vogel von Vogelstein, 1834)
Manžel Maximilián, dědičný princ Saska
Francesco Rossi
Giovanni Vimercati
Úplné jméno Maria Luisa Carlota
Narození 2. října 1802
Barcelona Španělsko
Úmrtí 18. března 1857 (54 let)
Řím, Papežský stát
Dynastie Bourbonsko-parmská dynastie
Otec Ludvík Parmský
Matka Marie Luisa Španělská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Luisa Šarlota Bourbonsko-Parmská (2. října 1802, Barcelona18. března 1857, Řím) se narodila do rodu Bourbonů jako dcera Ludvíka Parmského a Marie Luisy Španělské. Sňatkem s princem Maximiliánem Saským se stala saskou dědičnou princeznou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Luisa Šarlota se narodila 2. října 1803 v Barceloně. 6. října slavila ve městě královská španělská rodina svatbu jejího strýce z matčiny strany, infanta Ferdinanda, s neapolskou princeznou Marií Antonií.

Marie Luisa porodila dceru s velkými obtížemi a lékaři se nejprve domnívali, že matka ani dcera nepřežijí. Marie Luisa Šarlota dostala jméno po své zesnulé tetě, která zemřela čtyři dny před matčiným narozením.

Prarodiče a strýc Ferdinand VII. z matčiny strany si přáli, aby se Marie Luisa Šarlota ve čtrnácti letech provdala za matčina nejmladšího bratra, španělského infanta Františka de Paula; sňatek se nikdy neuskutečnil.

Marie Luisa Šarlota se provdala 15. října 1825 v zastoupení v Lucce a poté znovu 7. listopadu 1825 v Drážďanech za Maximiliána, dědičného prince Saska, vdovce po své tetě Karolíně Parmské. Pár neměl potomky a Maximilián se v roce 1830 vzdal svých práv na saský trůn. Zemřel v roce 1838. Marie Luisa Šarlota strávila většinu života ve Vídni, kde proslula svou výstředností. 22. července 1849 se znovu provdala za šlechtice, hraběte Francesca Rossiho, který zemřel v roce 1854. 19. února 1855 se provdala potřetí, a to za hraběte Giovanniho Vimercatiho, který zemřel v roce 1861. Sama Marie Luisa Šarlota zemřela 18. března 1857 v Římě.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Maria Luisa Carlota of Parma na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Luisa Šarlota Bourbonsko-Parmská ve Wikimedia Commons