Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Karolína Ferdinanda
Habsbursko-Lotrinská
arcivévodkyně Karolína Ferdinanda v roce 1817
autor portrétu Natale Schiavoni
Rodné jméno Marie Karolína Ferdinanda Terezie Josefína Demetrie
Narození 8. dubna 1801
Vídeň,
Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Úmrtí 22. května 1832
(ve věku 31 let)
Drážďany,
Saské královstvíSaské království Saské království
Místo odpočinku Dvorní kostel Hofkirche, Drážďany
Titul saská korunní princezna
Manžel(ka) Fridrich August II. Saský
Rodiče František I. Rakouský
Marie Tereza Neapolsko-Sicilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská, německy: Marie Karoline Ferdinande Theresia Josephine Demetria; (8. dubna 1801 Vídeň22. května 1832 Drážďany) byla rodem rakouská arcivévodkyně, sňatkem saská korunní princezna

Původ[editovat | editovat zdroj]

Karolína Ferdinanda

Narodila se jako osmé dítě/sedmá dcera ze dvanácti potomků rakouského císaře Františka I. a jeho druhé manželky a zároveň oboustranné sestřenice, neapolské princezny Marie Terezie. Tři její starší sestry však zemřely v útlém věku, stejně jako tři sourozenci poslední. Své jméno Karolina dostala po jedné ze zemřelých starších sester.

Její nejstarší sestra Marie Luisa se stala jako druhá manželka Napoleona Bonaparte francouzskou císařovnou, bratr Ferdinand císařem rakouským a sestra Marie Leopoldina brazilskou císařovnou.

Saská korunní princezna[editovat | editovat zdroj]

Roku 1819, ve svých 18 letech, se provdala za stejně starého synovce saského krále Antonína, saského korunního prince a pozdějšího krále Fridricha Augusta. Svatba se konala nejprve 26. září per procurationem ve Vídni a teprve poté, 7. října, proběhl obřad za účasti obou snoubenců v Drážďanech. Její manžel byl od roku 1830 spoluvládcem svého strýce. Manželství trvalo třináct let a nebylo šťastné. Marie Karolina trpěla epilepsií (zřejmě důsledek blízkého příbuzenství jejích rodičů a prarodičů) a její záchvaty byly tak časté, že jí znemožňovaly plnit manželské povinnosti. Z manželství nevzešli žádní potomci.

Karolína Ferdinanda zemřela po dlouhém utrpení, jež jí způsobovala její nemoc, čtyři roky před nástupem manžela na saský trůn, 22. května roku 1832 v zámku v Pillnitz nedaleko Drážďan. Byla pohřbena v drážďanské katedrále.

Rok po její smrti se Fridrich August znovu oženil, a to s bavorskou princeznou Marií Annou; i toto jeho manželství zůstalo bezdětné.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]