Fridrich August II. Saský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fridrich August II. Saský
saský král
Fridrich August II. Saský (Carl Christian Vogel von Vogelstein, 1836 nebo později)
Fridrich August II. Saský (Carl Christian Vogel von Vogelstein, 1836 nebo později)
Doba vlády 6. června 18369. srpna 1854
Úplné jméno Friedrich August Albrecht Maria Clemens Joseph Vincenz Aloys Nepomuk Johann Baptista Nikolaus Raphael Peter Xavier Franz de Paula Venantius Felix
Narození 18. května 1797
Drážďany
Úmrtí 9. srpen 1854
(ve věku 57 let)
Karrösten
Pohřben Katedrála Nejsvětější Trojice (Drážďany)
Předchůdce Antonín
Nástupce Jan
Manželky Karolína Ferdinanda Habsbursko-Lotrinská
Marie Anna Bavorská
Rod Wettinové
Otec Maximilián, dědičný princ Saska
Matka Karolína Marie Tereza Parmská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Friedrich August, litografie 1842
Socha v Drážďanech

Friedrich August II., plným jménem německy Albert Maria Clemens Joseph Vincenz Aloys Nepomuk Johann Baptista Nikolaus Raphael Peter Xaver Franz de Paula Venantius Felix von Sachsen (18. května 1797 Pillnitz[zdroj?]9. srpna 1854 Brennbichl Tyrolsko) z rodu Wettinů, byl od roku 1836 až do své smrti třetím králem Saska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Friedrich August byl synem prince Maxmiliána (1759–1838), nejmladšího syna kurfiřta Friedricha Christiana. Jeho matkou byla Karolína Marie Tereza Parmská (1770–1806), dcera Marie Amálie Habsbursko-Lotrinské. Byl důstojníkem ve válečném konfliktu, ale neprojevoval o vojenskou kariéru zájem. 1830 se stal spoluvladařem Saska. Roku 1836 převzal vládu od svého strýce Antona. Brzy si svým chováním získal veřejnou popularitu.

Sňatky[editovat | editovat zdroj]

Roku 1819 se oženil se svou sestřenicí arcivévodkyní Marií Karolinou (1801–1832), dcerou císaře Františka I. Jejich manželství bylo bezdětné.

Rok po smrti své první ženy se oženil s princeznou Marií Annou Leopoldinou, dcerou bavorského krále Maximiliana I. Ani z tohoto manželství nevzešli žádní potomci.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

9. srpna roku 1854 Fridrich August II. zemřel v Brennbichlu v Tyrolích po smrtelné nehodě, kdy se převrhl vůz, v němž jel, a jeden z koní ho kopl do hlavy. 16. srpna 1854 byl pohřben v drážďanském dvorním kostele. Jeho manželka Marie Anna nechala na místě neštěstí vybudovat pamětní kapli v novogotickém stylu, jež byla vysvěcena 8. srpna následujícího roku.

Protože obě manželství Fridricha Augusta byla bezdětná, nastoupil na saský trůn jeho mladší bratr Jan. Nástupkyní Marie Anny v roli saské královny se stala Janova manželka, starší sestra Marie Anny Amálie Augusta.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friedrich August II. (Sachsen) na německé Wikipedii.

Předchůdce:
Antonín
Znak z doby nástupu Saský král
18361854
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jan