Katedrála Nejsvětější Trojice (Drážďany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na Hofkirche a Rezidenční zámek
Průčelí Hofkirche v noci

Katedrála Nejsvětější Trojice ve Starém městě v Drážďanech, nazývaná také Hofkirche (dvorní kostel), je barokní katolický kostel. Jedná se o největší chrámovou stavbu ve spolkové zemi Sasko. Katedrálou drážďansko-míšeňské diecéze je od roku 1980.

Historie a architektura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála byla postavena v letech 1739-1755 za vlády saského kurfiřta a polského krále Friedricha Augusta II. pod vedením italského stavitele Gaetana Chiaveriho, který se však dokončení výstavby nedožil.

Čistě barokní stavba má četné zvláštnosti, například oválnou chodbu pro procesí kolem hlavní lodi anebo věž s oválným půdorysem, aby kostel nepůsobil příliš mohutně. Z vnějšku zdobí fasádu 78 soch italského sochaře Lorenza Mattielliho, které představují různé svaté a církevní osobnosti (z toho 14 žen) a sedící alegorie: Víra (Fides), Láska (Caritas), Naděje (Spes) a Spravedlnost (Justita). Varhany jsou posledním dílem známého mistra Gottfrieda Silbermanna v Drážďanech.

Během 2. sv. války byla během bombardování katedrála silně poškozena, propadl se strop a část stěny zůstala v troskách. Kompletní obnova byla dokončena až roku 1965.

Katedrála je rodinným hrobem katolických kurfiřtů a králů z rodu Wettinů a jejich nejbližších. Saský kurfiřt a polský král August II. Silný má ale svůj sarkofág v Krakově. V kryptě v Hofkirche je v cínové kapsli uloženo pouze jeho srdce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Johannes Derksen: Ein Haus voll Glorie. St.-Benno-Verlag, Leipzig 1962
  • Friedrich August Forwerk: Geschichte und Beschreibung der katholischen Hof- und Pfarrkirche zu Dresden. Dresden 1851 (Digitalisat)
  • Jürgen Helfricht: Dresden und seine Kirchen. Evangelische Verlagsanstalt, Leipzig 2005, ISBN 3374022618
  • Eberhard Hempel: Gaetano Chiaveri, der Architekt der kath. Hofkirche zu Dresden. Dresden 1955
  • Siegfried Seifert. Klemens Ullmann: Katholische Hofkirche Dresden: Kathedrale des Bistums Dresden-Meißen - 1751-2001 - 250 Jahre. St.-Benno-Verlag, Leipzig 2000.

ISBN 3-7462-1392-4

  • Clemens Ullmann, Udo Pellmann (Fotots): Katholische Hofkirche Dresden Kathedrale Ss. Trinitatis. Pellmann, Dresden 1994.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Katedrála Nejsvětější Trojice ve Wikimedia Commons