Marie Leopoldina Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie Leopoldina Habsbursko-Lotrinská
Brazilská císařovna a portugalská královna
Portrét
Marie Leopoldina
Doba vlády12. říjen 182211. prosinec 1826 (Brazílie)
10. březen 18262. květen 1826
Úplné jménoLeopoldina Karolina Josefa
Narození22. leden 1797
Schönbrunn, Vídeň, Rakouské arcivévodství, Svatá říše římská
Úmrtí11. prosince 1826 ( 29 let )
Paço de São Cristóvão, Rio de Janeiro, Brazilské císařství
PohřbenaSao Paulo
PředchůdceŠarlota Španělská (Portugalsko)
NástupceAmélie de Beauharnais (Brazílie)
ManželPetr I. Brazilský
PotomciMarie II. Portugalská
Miguel
Jan Karel
Januárie Marie Brazilská
Paula
Františka Brazilská
Petr II. Brazilský
DynastieHabsbursko-Lotrinští
OtecFrantišek I. Rakouský
MatkaMarie Tereza Neapolsko-Sicilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Leopolda Rakouská (22. ledna 1797 Vídeň11. prosince 1826 Rio de Janeiro) byla portugalská královna a brazilská císařovna.

Pocházela z rodu Habsburků. Dcera římskoněmeckého císaře Františka II. (jako císař rakouský vládl pod jménem František I.) a jeho druhé manželky Marie Terezy Neapolsko-Sicilské. Od roku 1817 byla Marie Leopolda manželkou portugalského korunního prince, který byl v roce 1822 korunován jako císař brazilský pod jménem Pedro I. Na brazilský trůn usedl později i syn Pedra I. a Leopoldy pod jménem Pedro II. a na portugalský trůn dcera Marie pod jménem Marie II.

Dětství a dospívání[editovat | editovat zdroj]

Leopolda byla páté dítě z dvanácti dětí císaře Františka. Ze svých sourozenců nejvíce ctila a milovala svou starší sestru Marii Louisu (pozdější manželku Napoleona Bonaparta). Na rozdíl od většiny svých sourozenců byla Leopolda mimořádně nadané a inteligentní dítě. Zabývala se fyzikou, astronomií, botanikou, zoologií a řadou dalších věd. Měla rovněž hudební talent a výborně malovala a kreslila. Dětství Leopoldy bylo poměrně těžké. V císařské rodině vládla pevná disciplína, absolutní poslušnost a tvrdá výchova. Tato těžká doba byla navíc poznamenána také válečnými událostmi a v roce 1805 musela císařská rodina uprchnout před Napoleonem z Vídně. Většina rodiny uprchla do Uher, ale Leopolda se svou matkou se kupodivu vydaly na místa nejtěžších bojů na Moravu. V roce 1807 se rodina vrací do Vídně, téhož roku umírá Leopoldina matka. Již v lednu 1808 se ale císař potřetí oženil, jeho vyvolenou se stala arcivévodkyně Marie Ludovika Beatrix z Modeny. Se svou nevlastní dcerou Leopoldou vycházela velmi dobře a podporovala ji v jejích zálibách a rozvíjení vědeckých zájmů. Přišla ovšem další rána – Leopolda byla velmi otřesena z toho, že se její milovaná sestra Marie Louisa musí provdat za člověka, kterého dosud považovala za největšího nepřítele Habsburků, za císaře Napoleona Bonaparta (přesto když po pozdější Napoleonově porážce dorazil do Vídně Napoleonův malý syn František, ujala se ho nejvřeleji právě Leopolda, která ho chránila před zlomyslnostmi dvora a jeho zaměstnanců).

Marie Leopolda jako brazilská císařovna

Nevěsta[editovat | editovat zdroj]

V roce 1816 se Leopolda dozvěděla, jaké dynastické plány s ní má její otec a všemocný státní kancléř kníže Metternich. Jako budoucí ženich jí byl vybrán portugalský korunní princ Dom Pedro, který poté, co jej s celou královskou rodinnou a dvorem vyhnal Napoleon z vlasti, žil nyní v daleké Brazílii. Leopolda nijak neprotestovala a začala se na svou budoucí úlohu pečlivě připravovat – učila se portugalsky a studovala mapy a cestopisy popisující její budoucí vzdálenou vlast. O ruku byla oficiálně požádána 18. února 1817 (Don Pedro byl ovšem ve Vídni nepřítomen a zastoupen markýzem Marialvou). Nevěsta obdržela portrét svého budoucího manžela a údajně jím byla nadšena. Svatba proběhla 13. května 1817 v augustiniánském kostele ve Vídni a ženicha tentokrát zastupoval Leopoldin strýc arcivévoda Karel. Na cestu do Brazílie se Leopolda vydala 2. června 1817 i se svým početným doprovodem a v srpnu se v přístavu Livorno nalodili a opustili Evropu. Do Brazílie dorazili po těžké a strastiplné cestě 5. listopadu 1817.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Leopolda a Pedro si byli hned při prvním osobním setkání velmi sympatičtí a příznivý dojem udělala nevěsta i na ostatní členy portugalské královské rodiny. Uvítání novomanželského páru v Rio de Janeiro bylo velkolepé. Mírné zklamání ovšem zažila Leopolda již nedlouho po příjezdu, když se s manželem nastěhovala do zámku Boa Vista. Toto sídlo bylo velmi skromné a poskytovalo jen málo pohodlí. Životní podmínky portugalské korunní princezny tak nebyly o moc lepší, než u ženy běžného koloniálního pána. I přes tyto drobné problémy vypadalo manželství jinak spokojeně. Leopolda byla do svého muže zamilovaná a on jí rovněž projevoval svou náklonnost. Ale již po prvním měsíci se začala situace prudce horšit. Tehdy překvapil nic netušící novomanželku Pedrův epileptický záchvat. O tom, že princ trpí touto chorobou, do té chvíle Leopolda nic netušila. Postupem času Leopolda přišla i na to, že její manžel nemá zrovna jednoduchou povahu – byl náladový, nedůvěřivý, často měl záchvaty zuřivosti a pak se choval ke svému okolí velmi bezohledně. Své ženě byl také často nevěrný. Navíc dvorní dámy a komorné, které přijely s Leopoldou z Vídně, se musely vrátit do Evropy a byly nahrazeny Portugalkami, což princezna těžce nesla, velmi rozladěná byla také z toho, že portugalská dvorská společnost byla nevzdělaná a hrubá. Leopolda propadala těžkomyslnosti. Trochu radosti jí přineslo v roce 1819 narození dcery, která dostala jméno Maria da Glória. V následujících letech Leopolda porodila další tři dcery a dva syny.

Císařovna[editovat | editovat zdroj]

Právě na popud své manželky Leopoldy přijal Pedro nabídku postavit se do čela brazilského hnutí za nezávislost, které vyvrcholilo 12. října 1822 jeho korunovací na císaře brazilského. Leopolda korunována nebyla, ale jako manželka císaře používala titul císařovna. S vývojem situace byla spokojena. Dosáhla svých politických cílů, když se největší země Jižní Ameriky stala monarchií a trůn byl přisouzen jejím potomkům. Po počátečních sporech se svým otcem dosáhla Leopolda toho, že Brazílii jako suverénní stát uznali nejprve Habsburkové a následně i Portugalsko. Čím úspěšnější byla Leopolda v politice, tím tragičtěji se vyvíjel její osobní život. Její manžel, císař Pedro I. se vrhal do stále nových milostných dobrodružství a císařovna tím velmi trpěla. Situace došla tak daleko, že Leopolda nechala vystěhovat věci svého manžela ze společného domu. V několika následujících manželských hádkách ji Pedro opakovaně fyzicky napadl. Její psychický stav se začal zhoršovat. V prosinci 1826 prodělala Leopolda potrat a na jeho následky umocněné fyzickým i psychickým vyčerpáním v Rio de Janeiro 11. prosince 1826 zemřela, daleko od své vlasti, sama a opuštěná. Pohřbena byla v klášteře Ajuda. Dnes je její tělo pohřbeno v národním památníku poblíž Sao Paula.

Marie Leopolda s dětmi

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Leopold Josef Lotrinský
 
 
František I. Štěpán Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Charlotta Orleánská
 
 
Leopold II.
 
 
 
 
 
 
Karel VI.
 
 
Marie Terezie
 
 
 
 
 
 
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 
 
František I. Rakouský
 
 
 
 
 
 
Filip V. Španělský
 
 
Karel III. Španělský
 
 
 
 
 
 
Isabela Farnese
 
 
Marie Ludovika Španělská
 
 
 
 
 
 
August III. Polský
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
 
 
 
 
Marie Josefa Habsburská
 
Marie Leopoldina Habsbursko-Lotrinská
 
 
 
 
 
Filip V. Španělský
 
 
Karel III. Španělský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Parmská
 
 
Ferdinand I. Neapolsko-Sicilský
 
 
 
 
 
 
August III. Polský
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
 
 
 
 
Marie Josefa Habsburská
 
 
Marie Tereza Neapolsko-Sicilská
 
 
 
 
 
 
Leopold Josef Lotrinský
 
 
František I. Štěpán Lotrinský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Charlotta Orleánská
 
 
Marie Karolína Habsbursko-Lotrinská
 
 
 
 
 
 
Karel VI.
 
 
Marie Terezie
 
 
 
 
 
 
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Maria II of Portugal (1819-1853) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Miguel de Bragança. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 3. João Carlos de Bragança, príncipe da Beira. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 4. Januária Maria de Bragança. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 5. Januária Maria of Braganza (1822-1901) - Find a.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Luigi Carlo, Principe di Borbone delle Due Sicilie. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 7. Paula Mariana Joana Carlota de Bragança. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 8. Francisca Carolina de Bragança. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 9. Person Page. www.thepeerage.com [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 10. Pedro II de Bragança e Bourbon, Imperador do Brasil. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. 
 11. Teresa Cristina of Bourbon-Two Sicilies.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2022-12-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Brazilská císařovna
Předchůdce:
-
18221826
Marie Leopoldina Habsbursko-Lotrinská
Nástupce:
Amélie de Beauharnais
Portugalská královna
Předchůdce:
Carlota Španělská
18261826
Marie Leopoldina Habsbursko-Lotrinská
Nástupce:
Marie II. Portugalská