Lotrinští

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lotrinští/Lotrinkové
Erb rodu Lotrinských
Erb rodu Lotrinských
Země Lotrinsko, Rakousko-Uhersko
(Čechy, Chorvatsko, Uhersko,Rakousko)
Mexiko, Modena, Parma, Toskánsko, etc.
Mateřská dynastie Metská dynastie
Tituly

Zakladatel Adalbert Lotrinský
Rok založení 1047
Konec vlády 1737 - Lotrinsko
1806 - Svatá říše římská
1847 - Parma
1859 - Modena
1859 - Toskánsko
1867 - Mexiko
1918 - Rakousko-Uhersko
Poslední vládce František III. Štěpán - Lotrinsko
František II. - Svatá říše římská
Marie Luisa - Parma
František V. - Modena
Leopold II. - Toskánsko
Maxmilián I. - Mexiko
Karel I. - Rakousko-Uhersko
Současná hlava Karel Habsbursko-Lotrinský
Větve rodu

Lotrinští (německy von Lothringen, francouzsky de Lorraine, také nesprávně Lotrinkové) je panovnický rod, který vládl v Lotrinsku od 11. do 18. století, a následně v habsburské říši (jako Habsbursko-Lotrinská dynastie) do roku 1918, v 18. a 19. století také v italských státech Toskánsko a Modena. Rod byl spjatý s Lotrinskem po téměř celou jeho feudální historii, proto se titul Lotrinský zažil jako jeho vlastní jméno. Na odlišení od jiných dynastií na lotrinském trůně, a též na rozlišení jeho jednotlivých linií se někdy o starší linii mluví jako dynastii Metské či Ardénské, o mladší linii jako rodu Vaudémont.

Dynastie Lotrinků je v současnosti až na jednu svou linii považována za vymřelou, a právě tou linií je Habsbursko-Lotrinská dynastie , kterou založil František I. Štěpán Lotrinský se svou ženou Marií Terezií. A právě ta je nejznámější, nejmocnější a nejúspěšnější větví rodu Lotrinských. A tak v současnosti členové rodu Lotrinských používají nejčastěji příjmení Habsburg-Lothringen nebo jen Habsburg, protože jedinou dnes žijící větví je dynastie Habsbursko-Lotrinská.

Hlavou této dynastie a vlastně celého rodu Lotrinků byl do roku 2011 arcivévoda Dr. Otto von Habsburg-Lothringen, jehož následníkem je nyní nejstarší syn Karel Habsbursko-Lotrinský.

Metsko-Ardenská dynastie a rod Anjou[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Metská dynastie.
Znak Lotrinska z roku 1538

Tradice je někdy považovala za patrilineární potomky Karla Velikého. Prvním lotrinským vévodou z tohoto rodu se roku 1047 stal Adalbert, po němž následoval jeho bratr Gerhard. Starší z Gerhardový synů Dětřich založil vévodskou linii, mladší Gerhard se stal předkem hrabat z Vaudémontu.

Poprvé rod Lotrinsko ztratil roku 1431, kdy vévoda Karel II. zemřel bez mužských potomků. Jeho dcera Izabela se provdala za Reného, vévodu z Anjou, který získal Lotrinsko pro sebe. Jejich dcera a dědička Jolanda se ale provdala za Bedřicha II., hraběte z Vaudémontu, vnuka mladšího bratra vévody Karla II. a dědičky Vaudémontského hrabství Markéty, a Lotrinsko se tak vrátilo do rodu Lotrinských. Na rozlišení obou vévodských linií se o mladší někdy mluví jako o dynastii Vaudémont, nebo Lotrinsko-Vaudémontské.

Dynastie de Guise[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dynastie de Guise.

Vedlejší linií lotrinského rodu byli francouzští vévodové de Guise, kteří vynikli jako vůdcové Katolické ligy za válek s hugenoty v 16. století, a málem tehdy uzurpovali francouzský trůn. Vymřeli roku 1688.

Lotrinsko-Vaudémontská dynastie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Lotrinsko-Vaudémontská dynastie.

Dynastie Habsbursko-Lotrinská[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dynastie Habsbursko-Lotrinská.
dynastie Habsbursko-Lotrinská
Malý císařský znak R-U
Malý císařský znak R-U
Země Rakousko-Uhersko (resp.
Česko, Chorvatsko, Maďarsko,
Rakousko, Slovensko)
dále Mexiko, Modena, Toskánsko, etc.
Mateřská dynastie Lotrinští
Zakladatel Josef II.
Rok založení 1780
Konec vlády 1918
Poslední vládce Karel I.
Současná hlava Karl von Habsburg
Větve rodu Hohenbergové
Rakouští-Este
Toskánští Habsburko-Lotrinkové

Zcela novou éru rodu založil poslední vévoda František Štěpán(† 1765), pozdější císař František I. (1745-1765), který se oženil s dědičkou habsburského rodu Marií Terezií. Cenou za sňatek bylo odstoupení Lotrinska Francii. Jejich potomci spojili jméno Habsburků se svým. Tradice lotrinského rodu poté ustoupila do pozadí, pro další generace byl přirozeně důležitější jejich původ ze strany císařského rodu. Od té doby se většinou o rodině Lotrinských mluví prostě jako o Habsburcích.

Habsbursko-Lotrinská dynastie tak byla v letech 17801918 panujícím rodem v zemích habsburské monarchie a tudíž i pátou a zatím poslední českou královskou dynastií. Habsbursko-lotrinská dynastie je dnes jedinou žijící větví lotrinského rodu.

Členové této dynastie pocházejí z manželství poslední habsburské panovnice Marie Terezie a Františka I. Lotrinského z rodu lotrinských vévodů. V období let 17801806 pocházeli z této dynastie císařové Svaté říše římské národa německého, od roku 1804 do roku 1918 pak užívali titulu rakouských císařů. Kromě Rakous a Čech vládli jako dědicové Habsburků také v Uhrách; v letech 1765 – 1860 panovali také ve velkovévodství toskánském resp. ve vévodství modenském.

Vzhledem k dějinnému významu Habsburků a velikosti jejich rodových držav, dalece přesahujícím lotrinskou dynastii, jež do té doby sehrávala v evropských dějinách úlohu spíše marginální, bývá označení Habsbursko-Lotrinská dynastie často zkracováno jako Habsburkové.

Příslušníci Habsbursko-Lotrinské dynastie vládnoucí v českých zemích[editovat | editovat zdroj]

Vybraní žijící příslušníci Habsbursko-lotrinské dynastie[editovat | editovat zdroj]

Současnou hlavou rodu je Karl von Habsburg, vnuk posledního císaře Karla.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]