Marie Kristýna Španělská (1833–1902)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Kristýna Španělská
Infantka Portugalská a Španělská
Marie Kristýna Španělská
Marie Kristýna Španělská
Sňatek 19. listopadu 1860
Manžel Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský
Úplné jméno Maria Cristina Isabel Blasia Bona Vita Lutgarda Romana Judas Tadea Alberta Josefa Ana Joaquina Los Dolce Apostoles Bonifacia Dominica Bibiana Veronica
Narození 12. června 1833
Madrid, Španělsko
Úmrtí 19. ledna 1902
Madrid, Španělsko
Pohřbena Panteon infantů v El Escorial
Potomci viz Manželství a děti
Rod Bourboni
Bourbon-Braganza
Otec František de Paula Španělský
Matka Luisa Šarlota Neapolsko-Sicilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Kristýna, infantka Portugalská a Španělská (celým jménem: Maria Cristina Isabel Blasia Bona Vita Lutgarda Romana Judas Tadea Alberta Josefa Ana Joaquina Los Dolce Apostoles Bonifacia Dominica Bibiana Veronica; 12. června 1833, Madrid19. ledna 1902, Madrid) byla dcera infanta Františka de Paula Španělského a jeho manželky princezny Luisy Karloty Neapolsko-Sicilské.[1] Přes manželství s infantem Sebastianem Bourbonsko-Braganzským se stala infantkou Portugalska.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Byla jedna z jedenácti dětí narozených infantovi Františkovi de Paula Španělskému a jeho manželce princezně Luise Karlotě Neapolsko-Sicilské. Její otec byl mladší syn krále Karla IV. Španělského. Její matka byla dcera krále Františka I. Sicilského.

Marie Kristýna byla sestra Františka, vévody z Cádizu krále chotě Isabely II. Španělské, a bavorské princezny Amálie Cádizské.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Dne 19. listopadu 1860 se stala druhou manželkou mnohem staršího infanta Sebastiana Bourbonsko-Braganzského který byl pravnukem Karla III. Španělského a vnuk Jana VI. Portugalského. Sebastian a jeho najbližší rodina byla v rozporu s královnou regentkou Marií Kristýnou Neapolsko-Sicilskou a roku 1837 ztratil své tituly a nároky na španělský trůn. Zpět své tituly získal po svatbě s Marií Kristýnou, která byla sestřenicí a švagrová královny Isabely II. Španělské.

Svatební obřad se konal v Královském paláci v Madridu. Spolu měli pět dětí:

  • Princ František (1861–1923), později vévoda z Marcheny. Sňatek s Marií del Pilar de Muguiro y Beruete, vévodkyní z Villafrancy
  • Princ Petr d'Alcantara (1862–1892), později vévoda z Dúrcalu. Sňatek s Marií de la Caridad de Madan i Uriondo
  • Princ Ludvík (1864–1889), později vévoda z Ansoly. Sňatek s Marií Annou Bernaldo de Quiros, markýzou z Atarfe
  • Princ Alfons (1866–1934)
  • Princ Gabriel (1869–1889)

Pozdější život[editovat | editovat zdroj]

Po svržení monarchie roku 1868 Marie musela opustit se svou rodinou Španělsko a najít útočiště ve Francii. Sebastian zemřel roku 1875. Marie se později vrátila do Španělska kde 19. ledna 1902 zemřela. Pohřbena byla v Panteonu infantů v El Escorial.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Infanta Maria Cristina of Spain (1833–1902) na anglické Wikipedii.

  1. LUNDY, Darryl. The Peerage: Maria Cristina de Borbón, Infanta de España [online]. [cit. 2010-07-28]. Dostupné online. (anglicky)