Marie Josefa Saská (1867)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Josefa Saská
Maria Josefa of Austria.jpg
Narození 31. května 1867
Drážďany
Úmrtí 28. května 1944 (ve věku 76 let)
Zámek Wildenwart
Místo pohřbení Císařská hrobka ve Vídni
Ocenění Řád hvězdového kříže
Manžel(ka) Ota František Josef
Děti Karel I.
Maxmilián Evžen Rakouský
Rodiče Jiří I. Saský a Marie Anna Portugalská
Příbuzní Matylda Saská, Prince Johann Georg of Saxony, Prince Maximilian of Saxony, Prince Albert of Saxony a Fridrich August III. Saský (sourozenci)
Otto von Habsburg, Adelheid Habsbursko-Lotrinská, Robert Rakouský-d'Este, Felix Rakouský, Karel Ludvík Habsbursko-Lotrinský, Rudolf Syringus Habsbursko-Lotrinský, Šarlota Habsbursko-Lotrinská, Alžběta Šarlota Habsbursko-Lotrinská[1], Adelheid Maria Erzherzogin von Österreich[2], Felix Ferdinand Erzherzog von Österreich[2] a Charlotte Hedwig Erzherzogin von Österreich[2] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Josefa (německy Maria Josepha Luise Philippine Elisabeth Pia Angelika Margarete; 31. května 186728. května 1944) byla saská princezna, rakouská arcivévodkyně a matka posledního rakouského císaře Karla I.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Marie Josefa se narodila v Drážďanech jako dcera pozdějšího saského krále Jiřího I. (18321904) a jeho manželky Marie Anny Portugalské (18431884), dcery portugalské královny Marie II.

Život[editovat | editovat zdroj]

2. října 1886 se provdala za arcivévodu Otu Rakouského, synovce rakouského císaře Františka Josefa I. Toto manželství bylo krajně nešťastné, neboť světáckému a požitkářskému Otovi se jeho velice zbožná manželka nijak nezamlouvala – posměšně ji nazýval „jeptiškou“ a ponižoval ji, mimo jiné i svými skandály a milostnými aférami. Nicméně z tohoto svazku vzešli dva synové – pozdější poslední rakouský císař Karel I. (18871922) a jeho mladší bratr Maxmilián (18951952). O výchovu obou synů se starala především Marie Josefa, neboť arcivévoda Ota se u své rodiny příliš nezdržoval a roku 1906 zemřel v náruči své milenky na syfilis.

Za první světové války zřídila ve svém vídeňském paláci Augarten lazaret, kde pomáhala ošetřovat raněné vojáky. V roce 1919 opustila spolu se svým synem Karlem I. a jeho rodinou Rakousko.

Zemřela na zámku Wildenwart v Bavorsku. Je pohřbena v kapucínské kryptě ve Vídni, po boku svého manžela.

Marie Josefa v mládí

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství s Otou Františkem Josefem vzešli dva potomci:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [cit. 2016-10-02]
  2. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]