Marie Beatrice Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Beatrice Savojská
vévodkyně z Modeny
Maria Beatrice di Savoia.jpg
Doba vlády 14. července 1814-15. září 1840
Manžel František IV. Modenský
Úplné jméno Maria Beatrice Vittoria Giuseppina di Savoia
Narození 6. prosince 1792
Turín
Úmrtí 15. září 1840
Castello del Catajo, Itálie
Potomci Marie Tereza Rakouská-Este
František V. Modenský
Ferdinand Karel Viktor Rakouský-Este
Marie Beatrix Rakouská-d'Este
Dynastie Savojští
Otec Viktor Emanuel I.
Matka Marie Tereza Rakouská-Este
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Beatrice Savojská (Maria Beatrice Vittoria Giuseppina; 6. prosince 1792-15. září 1840), savojská princezna a sňatkem vévodkyně z Modeny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší dcera Viktor Emanuela, vévody z Aosty a jeho manželky Marie Terezy Rakouské-Este. Její otec se stal v roce 1802 nečekaně sardinským králem po abdikaci Karla Emanuela IV.

Marie Beatrice byla vnučkou arcivévody Ferdinanda Karla (syna císaře Františka I. Štěpána Lotrinského a Marie Terezie) a Marie Beatrice d'Este (dcery Ercola III. d'Este a Marie Terezy Cybo-Malaspina).

V prosinci 1798 Marie Beatrice se svými rodiči a strýci kvůli Velké francouzské revoluci a Napoleonským válkám opustila Turín. Prchli do Parmy, pak do Florencie. Nakonec se usadili v Sardinii, posledním panství drženém Sardinským královstvím. Marie Beatrice trávila dalších 13 let většinu času v Cagliari.

20. června 1812 se provdala za svého strýce z matčiny strany, Františka Rakouského-Este. Pár dostal zvláštní povolení k sňatku od papeže Pia VII. Mariin manžel se stal 14. července 1814 vévodou z Modeny, Reggia a Mirandoly jako František IV., a z Marie Beatrice byla vévodkyně. Měli spolu čtyři dětiː

Pár 15. července 1813 opustil Sardinii a odjel na Zakynthos, pak odplul do Terstu u východního pobřeží Jaderského moře, až konečně po souši dosáhl Vídně. Při invazi Joachima Murata během Stu dnů opustili Modenu až do 15. května 1815.

Kvůli vypuknutí revoluce musela Marie Beatrice se svou rodinou 5. března 1831 znovu prchnout z Modeny, ale s rakouskou vojenskou pomocí se mohla její rodina v průběhu roku opět vrátit.

Marie Beatrice zemřela na srdeční selhání 15. září 1840 v Castello del Catajo. Její ostatky byly uloženy v kostele sv. Vincenta v Modeně.

Marie Beatrice byla Lady (rakouského) Řádu hvězdového kříže.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Beatrice of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vévodkyně z Modeny
Předchůdce:
Marie Tereza Cybo-Malaspina
18141840
Marie Beatrice Savojská
Nástupce:
Adéla Augusta Bavorská