Adéla Augusta Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Adelgunda Bavorská
Rodné jméno Adelgunde Auguste Charlotte Caroline Elisabeth Amalie Marie Sophie Luise von Bayern (německy)
Narození 19. března 1823
Würzburg
Úmrtí 28. října 1914
(ve věku 91 let)
Mnichov
Místo odpočinku Císařská hrobka ve Vídni
Titul vévodkyně modenská
Manžel(ka) František V. Modenský
Děti Anna Beatrice
Rodiče Ludvík I. Bavorský
Tereza Sasko-Hildburghausen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adéla Augusta Bavorská Duni (německy: Adelgunde Auguste Charlotte Caroline Elisabeth Amalie Marie Sophie Luise von Bayern; 19. března 1823, Würzburg28. října 1914, Würzburg) byla rodem bavorská princezna z rodu Wittelsbachů, sňatkem vévodkyně modenská.

Původ a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako šesté dítě bavorského krále Ludvíka I. a jeho ženy Terezy Sasko-Hildburghausen. Byla vnučkou bavorského krále Maxmiliána I. Josefa. Jejími bratry byli např. králové Maxmilián II. Bavorský a Ota I. Řecký. Její výchova byla striktně katolická. Nápadníky měla z Francie, Koburgu i Nasavska.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

V roce 1842 se provdala za dědičného prince Františka Modenského, který roku 1846 nastoupil po svém otci jako modenský vévoda František V. Manželům se v roce 1848 narodila dcera, která žila pouze několik měsíců. V roce 1859 se musel František V. pod tlakem hnutí za sjednocenou Itálii vzdát vlády.[1] Jeho smrtí roku 1875 vymřela linie Rakouských-Este. Jeho titul a majetek připadly arcivévodovi Františku Ferdinandovi.

Život v Bavorsku[editovat | editovat zdroj]

Adelgunda pak žila střídavě ve Vídni v paláci Modena, v Mnichově v rezidenci a na svém zámku Wildenwart v Chiemgau. Když její bratr Luitpold převzal v Bavorsku roku 1886 regentskou vládu, patřila tu k nejvlivnějším osobám. Se svou neteří Terezou se starala o rodinné i společenské záležitosti. I když se tvářila jako dobromyslná a staromódní dáma, budila respekt nejen před bavorskými ministry, ale i před berlínskou vládou. Pro Mnichov představovala vliv z Vídně a byla jednou vůdčích osobností konzervativní procírkevní dvorní strany.[1] Zemřela v roce 1914 a byla pohřbena v kapucínské kryptě ve Vídni.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha : BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 28.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha : BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 28.  
  • POKORNÝ, Pavel. „Sestřenice“ Sisi. Její královská Výsost, hraběnka Elvíra z Wrbna-Kounic, rozená princezna bavorská. (1868-1943). České Budějovice : (Diplomová práce obhájená na Historickém ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích), 2010.  
Vévodkyně modenská
Modena Duchy COA.jpg
Předchůdce:
Marie Beatrice Savojská
18461859
Adéla Augusta Bavorská
Nástupce: