Marie Imakuláta Neapolsko-Sicilská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Imakuláta Neapolsko-Sicilská
Narození 14. dubna 1844
Neapol
Úmrtí 18. února 1899 (ve věku 54 let)
Vídeň
Manžel(ka) Karel Salvátor Rakousko-Toskánský
Děti Karolina Marie Rakousko-Toskánská, Marie Tereza Habsbursko-Lotrinská, Leopold Salvátor Rakousko-Toskánský, František Salvátor Rakousko-Toskánský a Marie Imakuláta
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ332717 a Marie Terezie Izabela Rakouská
Příbuzní bratři Ludvík Trani, František II. Neapolsko-Sicilský, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2714938, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3759868, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3897173 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ439014
sestry Marie Annunziata Neapolsko-Sicilská, Marie Pia Neapolsko-Sicilská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ449381
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Imakuláta (italsky Maria Immacolata Clementina di Borbone-Due Sicilie; 14. dubna 1844 Neapol, Itálie18. února 1899 Vídeň, Rakousko) byla princezna bourbonská a obojí Sicílie a rovněž arcivévodkyně rakousko-toskánská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Imakuláta byla dcera Ferdinanda II., krále obojí Sicílie, a Marie Terezie Izabely, arcivévodkyně rakouské. Její sestra Marie Annunziata se vdala za rakouského arcivévodu Karla Ludvíka.

Arcivévodkyně byla proslulá svou krásou, a její tvář se objevila dokonce i v „Schönheitsalbum“ císařovny Alžběty. Za každý ze svých deseti porodů dostala Marie Imakuláta od císaře Františka Josefa darem jeden perlový náhrdelník, takže jí císařovna Sissi posměšně nazývala „Lovkyně perel“. Mariin syn František Salvátor se roku 1890 v Bad Ischlu oženil s nejmladší dcerou císaře Františka Josefa a Alžběty, Marií Valerií.

Zemřela roku 1899 ve svých 54 letech v Rakousku.

Její hrob se nachází v Ferdinandově hrobce u prostřed kapucínské hrobky ve Vídni. Pět z jejích deseti potomků zemřelo v dětském věku a odpočívají rovněž ve Ferdinandově hrobce.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 19. září 1861 se v Itálii provdala se za Karla Salvátora Toskánského, syna Leopolda II., vévody toskánského a Marie Antonie, princezny bourbonské a obojí Sicílie a měla s ním 10 dětí: