Alexandra Pavlovna Ruská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandra Pavlovna
ruská velkoknězna, rakouská arcivévodkyně
Alexandra Pavlovna
Alexandra Pavlovna
Manžel Josef Habsbursko-Lotrinský
Narození 9. srpna 1783
Petrohrad, Ruské impérium
Úmrtí 16. března 1801
Vídeň, Rakouské císařství
Potomci Alexandrina Rakouská
Dynastie Romanovci
Otec Pavel I. Ruský
Matka Sofie Dorotea Württembersksá
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexandra Pavlovna Ruská (9. srpna 1783 Petrohrad16. března 1801 Budín) byla rodem ruská velkokněžna z dynastie Romanov-Holstein-Gottorp a sňatkem rakouská arcivévodkyně. Byla první manželkou uherského palatina, arcivévody Josefa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako prvorozená dcera/třetí dítě z deseti potomků ruského cara Pavla I. a jeho druhé ženy, carevny Marie Fjodorovny. Jejími bratry byli např. carové Alexandr I. Pavlovič a Mikuláš I. Ruský. Původně si měla Alexandra vzít za muže švédského krále Gustava IV. Adolfa, ten se však nakonec rozhodl pro Frederiku Bádenskou, sestru Alexandřiny švagrové, carevny Jelizavety Alexejevny.[1] V roce 1799, ve svých šestnácti letech, se provdala za arcivévodu Josefa Antonína Habsbursko-Lotrinského. 4. března roku 1801 porodila dceru; porod byl těžký a k vybavení dítěte bylo nutno použít kleští. Dcerka žila jen několik hodin a nedlouho poté, 16. března, zemřela na horečku omladnic i mladá arcivévodkyně. Původně byla pohřbena ve vídeňské kapucínské hrobce, místě posledního odpočinku příslušníků habsburské dynastie, později byly její ostatky přemístěny do vesnice Üröm v Uhrách. Nad jejím hrobem car Alexandr I., její bratr, nechal postavit pravoslavný kostel.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: BRÁNA, Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 45. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]