Marie Valerie Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Valerie Habsbursko-Lotrinská
Narození 22. dubna 1868
Budín
Úmrtí 6. září 1924 (ve věku 56 let)
Vídeň
Ocenění Řád svaté Alžběty
Děti Hubert Salvátor Toskánský, Gertruda Rakousko-Toskánská, František Karel Rakousko-Toskánský, Alžběta Františka Rakousko-Toskánská a Hedvika Rakousko-Toskánská
Rodiče František Josef I. a Alžběta Bavorská
Příbuzní bratr Korunní princ Rudolf
sestry Žofie Habsbursko-Lotrinská a Gisela Habsbursko-Lotrinská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marie Valerie s Františkem Salvatorem

Marie Valerie Matylda Amálie Habsbursko-Lotrinská (22. dubna 1868, Budín Uhry6. září 1924, Wallsee, Dolní Rakousy), (německy: Marie Valerie Mathilde Amalie von Österreich), byla rakouská arcivévodkyně, příslušnice Habsbursko-Lotrinské dynastie a provdaná do Rakousko-Toskánské větve Habsburků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se , jako čtvrté a poslední dítě z manželství rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho manželky, bavorské princezny Alžběty zvané Sissi. Už od začátku císařovna chtěla, aby se její čtvrtý potomek narodil v Uhrách, což mělo být jakési gesto císařovniny lásky tomuto národu, který po celý život preferovala. V případě, že by se narodil chlapec, měl dostat jméno podle prvního maďarského krále a maďarského národního patrona - Štěpán. Vybrané jméno v případě dcery, tedy Marie Valerie, se rovněž v rejstříku Habsburských jmen nevyskytovalo a Alžběta si byla dobře vědoma toho, že takto se kdysi nazývaly její oblíbené Uhry[zdroj?]. Tím taky naznačila směr výchovy své nemilejší dcery.

Právě nejmladší dceru měla údajně císařovna nejraději, protože ji jako jedinou vychovávala bez vlivu císařovy matky Žofie, která převzala výchovu Žofie (1855–1857), Gisely (1856-1932) i Rudolfa (1858-1889) s tím, že je Alžběta na výchovu dětí příliš "mladá". Matka doháněla to, co zanedbala u svých třech předchozích potomků a Marii Valerii zahrnovala láskou.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

31. července 1890 se provdala za Františka Salvátora Rakousko-Toskánského, s nímž měla 10 dětí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]