Amálie Luisa Arenberková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amálie Luisa Arenberková
Amalie Luise von Arenberg, Herzogin in Bayern.jpg
Narození 10. dubna 1789
Brusel
Úmrtí 4. dubna 1823 (ve věku 33 let)
Bamberk
Místo pohřbení Klášter Tegernsee
Povolání aristokratka
Manžel(ka) Pius Augustus Bavorský
Děti Maxmilián Josef Bavorský
Rodiče Louis-Marie d'Arenberg a Marie Adélaïde Julie de Mailly-Nesle
Příbuzní Alžběta Bavorská, Marie Bavorská, Karel Teodor Bavorský, Matylda Bavorská, Helena Bavorská, Maxmilián Emanuel Bavorský, Sofie Bavorská, Ludvík Bavorský, Wilhelm Karl Herzog in Bayern[1] a Maximilian Herzog in Bayern[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amálie Luisa Arenbergová (10. dubna 1789, Brusel4. dubna 1823, Bamberg) náležela k rodu Arenbergů a sňatkem se stala bavorskou vévodkyní. Její nižší postavení ve šlechtické hierarchii později císařskému dvoru ve Vídni posloužilo jako důvod k znevažování její vnučku Alžběty, která se v roce 1854 provdala za císaře Františka Josefa I.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Jejím otcem byl syn arenberského vévody Karla Marii, princ Ludvík z Ligne (1757 – 1795), který se v roce 1788 oženil s hraběnkou Annou z Mailly-Nestle (1766 – 1789). Po matčině smrti se otec v roce 1792 znovu oženil s Elisavetou Borisovna Shakhovskayou (1773 – 1796) a na svět přišla její jediná sestra Kateřina (1792 – 1794). Rodiči její matky Anny byli Ludvík Josef z Mailly a Adéla Julie z Hautefortu.

Manželkou jejího dědečka Karla Marii, jež se narodil z manželství 4. arenberského vévody Ludvíka Filipa s bisaccijskou vévodkyní Marií Františkou z rodu Pignatelliů, byla hraběnka Luisa Marie ze Schleidenu. Ta přišla na svět jako jediná dcera hraběte z Marky a markýze z Varesu Ludvíka a jeho manželky Marie Anny z Visdelou.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Amálie Luisa se 26. května 1807 v Bruselu provdala za bavorského vévodu Pia Augusta z Birkenfeldské linie Wittelsbachů. Manželé po svatbě pobývali v Babenbergu, kde také přišel na svět jejich jediný syn Maxmilián Josef (1808 – 1888).

Soužití s Piem Augustem bylo nesnadné pro jeho cholerickou povahu a násilnické sklony. Z tohoto důvodu povolal jeho bratranec, bavorský král Maxmilián I., v roce 1817 jejich devítiletého syna do Královského výchovného ústavu pro studující v Mnichově. Amálie Luisa se se synem opět setkala až o tři roky později v roce 1820. Zemřela, v necelých čtyřiatřiceti letech, krátce po své druhé návštěvě Mnichova. Pochována byla v kryptě Zámku Tegernsee (dnešní Klášter Tegernsee). Její manžel se již neoženil a vedl samotářský život.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z manželství s Piem Augustem Bavorským:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amalie Luise von Arenberg na německé Wikipedii.

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. http://genealogy.euweb.cz/ligne/ligne5.html#ALM