Ludovika Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ludovika Bavorská
Narození 30. srpna 1808
Mnichov
Úmrtí 25. ledna 1892 (ve věku 83 let)
Mnichov
Místo odpočinku Klášter Tegernsee
Manžel/ka Maxmilián Josef Bavorský
Děti Alžběta Bavorská, Marie Bavorská, Karel Teodor Bavorský, Matylda Bavorská, Helena Bavorská, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ62280, Sofie Bavorská a Ludvík Bavorský
Rodiče Maxmilián I. Josef Bavorský a Karolína Frederika Vilemína Bádenská
Příbuzní bratři Ludvík I. Bavorský a Karel Bavorský
sestry Augusta Bavorská, Alžběta Ludovika Bavorská, Žofie Frederika Bavorská, Karolína Augusta Bavorská, Marie Anna Bavorská a Amálie Augusta Bavorská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludovika Vilemína Bavorská (30. srpna 1808, Mnichov26. ledna 1892, Mnichov) byla bavorská královská dcera a provdaná bavorská vévodkyně, byla matkou rakouské císařovny Alžběty a neapolsko-sicilské královny Marie.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Ludovika se narodila z manželství bavorského královského páru Maxmiliána I. Josefa a Karolíny Bádenské.

Otec, jako syn Fridricha Michaela Falcko-Birkenfeldského a Marie Františky Falcko-Sulzbašské, pocházel z dynastie Wittelsbachů (Falc-Zweibrücken-Birkenfeld-Bischweil). Po smrti bezdětného Karla II. Theodora, který byl také jako Karel IV. Teodor kurfiřtem falckým, v roce 1799 se stal bavorským kurfiřtem a v roce 1806, po povýšení kurfiřtství na království Napoleonem, prvním bavorským králem.

Matka Karolína, dcera dědičného prince Karla Ludvíka a jeho manželky Amálie Hessensko-Darmstadské, se v roce 1797 stala otcovou druhou manželkou. Jejími sestrami byly ruská carevna Jelizaveta Alexejevna, manželka cara Alexandra I. či švédská královna Frederika, manželka krále Gustava IV. Adolfa.

Sourozenci[editovat | editovat zdroj]

Ludovika vyrůstala v početné rodině, její otec měl z prvního manželství čtyři přeživší děti a z druhého včetně Ludoviky pět.

Polorodí sourozenci[editovat | editovat zdroj]

Ludvík se po otcově smrti stal bavorským králem a Karolina Augusta se provdala za rakouského císaře Františka I.

Sestry[editovat | editovat zdroj]

Alžběta Ludovika se stala pruskou královnou, Amálie Augusta a Marie Anna se staly saskými královnami a Žofie Frederika se stala matkou rakouského císaře Františka Josefa I.

Ludovika Bavorská jako stará dáma

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla považována za nejkrásnější z Maxmiliánových dcer, přesto se musela, jako jediná z jeho dětí, provdat „pod úroveň“. Už v dětství ji její otec zaslíbil vnukovi Viléma Bavorského, prvního vévody in Bayern. Sňatek Ludoviky a Maxmiliána se konal v roce 1828 u Tegenerského jezera. Povahy obou mladých lidí byly velmi rozdílné. Maxmilián navíc právě prožíval románek s obyčejnou dívkou a netajil se tím, že Ludoviku nemiluje a žení se pouze z ohledu na svého děda; Ludovika se zase chtěla provdat za portugalského prince, do kterého byla zamilovaná.

Manželství Maxe a Ludoviky nebylo příliš šťastné, kromě posledních let, a začalo zamčením novomanžela o svatební noci ve skříni. Maxmilián svou ženu pravidelně podváděl (měl i dvě nemanželské děti), což vedlo k rozmíškám mezi manžely a následnému usmiřování. Max také často cestoval a prováděl různé výstřední kousky, takže se o výchovu dětí starala výhradně Ludovika. Rodina pobývala buď v paláci v Mnichově nebo v zámečku Possenhofen u Starnberského jezera.

Způsob života rodiny se zcela vymykal zvyklostem běžným mezi tehdejší šlechtou. Žili skromně, měšťanským životem; Ludovika milovala venkov a přírodu, nedbala o módu ani o společnost či politiku. Nezajímala ji reprezentace, zabývala se péčí o své děti, což bylo něco zcela neobvyklého. Když však její synovec, císař František Josef I. v roce 1853 hledal nevěstu, využila šanci dostat svou rodinu do blízkosti císařského dvora; původně byla zamýšlena jako nevěsta pro něj nejstarší dcera Helena, František Josef se však prudce zamiloval do její mladší, teprve patnáctileté sestry Alžběty, která se také stala rakouskou císařovnou.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Ludovika s dětmi Ludvíkem, Helenou a novorozenou Alžbětou

Z manželství s vévodou Maxem se narodilo devět děti, jedno zemřelo v dětském věku[1]:

~ 1859 Jindřiška Mendlová (1833 - 1891), později svobodná paní z Wallersee
~ 1892 Antonie Barthová, později von Bartholf (1871 - 1956)
~ 1858 Maxmilián Anton Thurn-Taxis (1831 - 1867)
~ 1854 František Josef I., rakouský císař
~ 1865 Žofie Saská (1845 - 1867)
~ 1874 Marie Josefa Portugalská (1857 - 1943)
~ 1859 František II., král obojí Sicílie
~ 1861 Ludvík, hrabě Trani
~ 1868 Ferdinand Orléanský, vévoda z Alenconu
~ 1875 Amálie Sasko-Coburská

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://genealogy.euweb.cz/wittel/wittel6.html#WiB

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Ludovika Bavorská ve Wikimedia Commons