Alžběta Augusta Falcko-Neuburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alžběta Augusta Falcko-Neuburská
Elisabeth auguste sofie von der Pfalz.jpg
Narození 17. března 1693
Brzeg
Úmrtí 30. ledna 1728 (ve věku 34 let)
Mannheim
Příčina úmrtí horečka omladnic
Místo pohřbení Jesuitenkirche St. Michael (München)
Manžel(ka) Count Palatine Joseph Charles of Sulzbach
Děti Marie Františka Falcko-Sulzbašská
Countess Palatine Elisabeth Auguste of Sulzbach
Maria Anna von Pfalz-Sulzbach
Rodiče Karel III. Filip Falcký a Ludwika Karolina Radziwiłł
Příbuzní Karel Teodor Falcký (zeť)
Maxmilián I. Josef Bavorský, Amalie von Pfalz-Zweibrücken-Birkenfeld-Bischweiler, Karl II. August a Maria Anna Falcko-Zweibrückenská (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta Augusta Falcko-Neuburská (17. březen 1693 Brzeg30. leden 1728 Mannheim) byla jediným přeživším dítětem Karla III. Filipa Falckého. Sňatkem byla dědičnou princeznou ze Sulzbachu. Linie rodu Falc-Neuburg jejím otcem vymřela a byla následována linií Falc-Sulzbach. Její synové s Josefem Karlem ze Sulzbachu by byli nespornými dědici Falckého kurfiřtství, ale všichni zemřeli v dětství.

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Alžběta Augusta se narodila jako třetí dítě/dcera ze čtyř potomků z jeho prvního manželství s Ludvikou Karolinou Radziwiłłovou, byla však jediná, která se dožila dospělosti – jedna z jejích sester, Marie Anna, zemřela v batolecím věku ještě před Alžbětiným narozením a sestra Leopoldina zemřela jako tříletá v roce Alžbětina narození. 25. března 1695, když byly Alžbětě dva roky, zemřela i matka, a to tři dny po porodu jediného syna, který zemřel rovněž.

V roce 1701, když bylo Alžbětě Augustě osm let, se její otec oženil podruhé, a to s princeznou Terezou Lubomirskou. Z tohoto manželství se narodily dvě dcery, ale i ty zemřely v útlém věku dvou a tří let.

Třetí, morganatické manželství Karla Filipa s Violantou Terezou Thurn-Taxis bylo vůbec bezdětné. Ze jeho šesti potomků tak byla Alžběta Augusta jediná, která se dožila dospělosti.

V roce 1716 se její otec stal nástupcem svého staršího bratra Jana Viléma jako falcký kurfiřt. V té době bylo zřejmé, že linie Falc-Neuburg vymře, protože ani Karel Filip ani jeho bratr neměli legitimní syny. Bylo také zřejmé, že jejím nástupcem se stane linie Falc-Sulzbach.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. května 1717 se Alžběta Augusta z dynastických důvodů provdala za Josefa Karla Falcko-Sulzbašského, designovaného následníka Karla Filipa, čímž se obě linie spojily. Synové z tohoto manželství by byli nespornými dědici Falckého kurfiřtství, což by zabránilo válce o dědictví. Z manželství se sice narodilo šest potomků, tři synové a tři dcery, ale všichni chlapci zemřeli již v útlém věku a přežily pouze tři dívky.

  • Karel Filip (* 17. březen 1718; † 31. březen 1724), dědičný princ von der Pfalz-Sulzbach (1718–1724)
  • Innocencie Marie (*/† 7. květen 1719)
  • Alžběta Augusta (* 17. leden 1721; † 17. srpen 1794); ∞ 1742 falcký kurfiřt Karel Theodor
  • Marie Anna (* 22. červen 1722; † 25. duben 1790); ∞ 1742 bavorský princ Klement František de Paula
  • Marie Františka (* 15. červen 1724; † 15. listopad 1794); ∞ 1746 Fridrich Michael von Pfalz-Birkenfeld, z tohoto manželského svazku pocházejí bavorští králové
  • Karel Filip August (* 24. listopad 1725; † 6. květen 1727), dědičný princ von der Pfalz-Sulzbach
  • mrtvě narozený syn (*/† 30. leden 1728)

Alžběta Augusta zemřela 30. ledna roku 1728 v Mannheimu při porodu svého posledního mrtvě narozeného syna. Místo posledního odpočinku našla v kostele kláštera karmelitek v Heidelbergu. Její manžel zemřel následujícího roku v Oggersheimu, aniž by po sobě zůstavil mužských potomků.

Přesto rodová linie Alžběty Augusty pokračovala dál jejími dvěma dcerami Alžbětou Augustou a Marií Františkou. Přes druhou z nich byla babičkou Maxmiliána I. Josefa Bavorského a zakladatelkou bavorské královské linie panující v Bavorsku do roku 1918 a jejích pokračovatelů až do současnosti.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Countess Palatine Elisabeth Auguste Sofie of Neuburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]