Karolína Augusta Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karolína Augusta Bavorská
císařovna rakouská, královna česká, uherská a chorvatská
Portrét
Doba vlády18161835
Narození8. února 1792
Mannheim
Úmrtí9. února 1873 (ve věku 81 let)
Vídeň, Rakousko-Uhersko
PohřbenaCísařská hrobka ve Vídni
PředchůdceMarie Ludovika Beatrix z Modeny
NástupceMarie Anna Savojská
ManželéVilém I. Württemberský
František I. Rakouský
DynastieWittelsbachové
OtecMaxmilián I. Josef Bavorský
MatkaAugusta Vilemína Marie Hesensko-Darmstadtská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karolína (Šarlota) Augusta Bavorská (8. února 1792 Mannheim9. února 1873 Vídeň) byla rodem bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a jako čtvrtá manželka rakouského císaře Františka I. rakouská císařovna a česká a uherská královna.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Šarlota Augusta byla mladší dcerou pozdějšího bavorského krále Maxmiliána I. Josefa a jeho první manželky Augusty Vilemíny. Měla tři starší sourozence, bratra Ludvíka a dvě sestry Augustu Amálii (1788–1851), Amálii Marii (1790–1794), a mladšího bratra Karla Teodora (1795–1875).

Krátce po narození Karolínina bratra Karla jejich matka zemřela a ovdovělý otec se po roce oženil s princeznou Karolínou Frederikou Bádenskou (1776–1841). Z tohoto manželství přišlo na svět několik dětí, ale dospělosti se dožilo pouze pět dcer: Alžběta Ludovika (1801–1873), Amálie Augusta (1801–1877), Marie Anna Leopoldina (1805–1877), Žofie Frederika Dorothea Vilemína (1805–1872) a Ludovika Vilemína (1808–1892).

Poslední dvě sestry se staly matkami pozdějšího rakouského císařského páru, Františka Josefa I. a Sissi.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Württemberská princezna[editovat | editovat zdroj]

V roce 1808 byla Šarlota provdána za württemberského následníka trůnu a pozdějšího krále Viléma I. (1781–1864). Nešťastné manželství bylo v srpnu 1814, po Napoleonově pádu, württemberským soudem rozloučeno a roku 1815 anulováno papežem.

Královna a císařovna[editovat | editovat zdroj]

Karolína Augusta Bavorská v pozdějších letech

Dne 24. září 1816[zdroj?] se Šarlota provdala za rakouského císaře Františka I., přijala jméno Karolína Augusta, a stala se jeho čtvrtou manželkou. Manželství s Františkem bylo šťastné, Karolína se láskyplně starala o všechny své nevlastní děti. Roku 1817 podnikli manželé cestu na Moravu, kde pobyli hlavně v Kroměříži a Olomouci. Druhá jejich cesta na Moravu proběhla až roku 1820, kdy celý týden (od 1. května) strávili v Brně. Roku 1825 byla v Bratislavě korunována uherskou královnou.

Císařovna Karolína Augusta podporovala sňatek, který se uskutečnil roku 1824, své mladší sestry Žofie s mladším synem císaře Františka I. a pravděpodobným následníkem trůnu, protože starší Ferdinand byl dlouho považován za neschopného vlády, Františkem Karlem. Jejich manželství bylo uzavřeno roku 1824. Obě ženy si dobře rozuměly, Karolína měla také velmi dobré vztahy s Žofiinými dětmi, mj. i se starším synem, pozdějším císařem Františkem Josefem I., a byla také jedním z mála členů Arcidomu, který dobře vycházel i se ženou Františka Josefa Sissi.

Vdova[editovat | editovat zdroj]

Po Františkově smrti se Karolína Augusta věnovala péči o mládež, pomáhala chudým a nemocným a na jejich podporu založila nadace ve Štýrském Hradci, Salcburku a v Praze. Dále pomohla se založením nadace pro výchovu služebných.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Díky zájmu Karolíny Augusty o literaturu bylo ve Dvorním divadle roku 1825 uvedeno Grillparzerovo drama Sláva a pád krále Otakara.[1] Další Grillparzerovo dílo Věrný služebník svého pána bylo od autora císařským dvorem odkoupeno a tím zabráněno jeho uvedení.[1]

Jedna z největších zajímavostí o Karolíně Bavorské, kterou mnoho lidí neví je, že v roce 1817 bylo podle ní pojmenované první pražské předměstí, Karlín. Karlín je městská čtvrt v Praze, přesněji městské části Prahy 8. Toto předměstí bylo doopravdy pojmenované po Karolíně Augustě, původně na Karolinenthal, což bylo přes léta zkráceno a zkomoleno na Karlín.

Význam pro dějiny[editovat | editovat zdroj]

Karolína Augusta Bavorská je velmi významná osobnost. Ne pouze protože se jedná o jednu z manželek Františka I., ale protože na její počest bylo pojmenováno mnoho památek. Po této rakouské císařova děje pojmenováno například gymnázium v Rosenheimu (Německo - Bavorsko) a muzeum v Salcburku (Rakousko), kde často přebývala.

Jedna z nejznámějších památek pojmenované po Karolíně A. Bavorské překvapivě leží na území české republiky. Je řeč o pramen v mariánských lázních, který byl roku 1818 pojmenovaný na její počest, tedy Karolinin pramen.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HAMANNOVÁ, Brigitte. Habsburkové. Životopisná encyklopedie. Praha: Brána ; Knižní klub, 1996. 408 s. ISBN 80-85946-19-X. S. 220. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Rakouská císařovna
Předchůdce:
Marie Ludovika z Modeny
18161835
Karolína Augusta Bavorská
Nástupce:
Marie Anna Savojská
Chorvatská královna
Předchůdce:
Marie Ludovika z Modeny
18161835
Karolína Augusta Bavorská
Nástupce:
Marie Anna Savojská
Česká královna
Předchůdce:
Marie Ludovika z Modeny
18161835
Karolína Augusta Bavorská
Nástupce:
Marie Anna Savojská
Uherská královna
Předchůdce:
Marie Ludovika z Modeny
18161835
Karolína Augusta Bavorská
Nástupce:
Marie Anna Savojská