Ludvík Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o bavorském následníkovi. O středověkém panovníkovi pojednává článek Ludvík IV. Bavor.
Ludvík Bavorský
vévoda v Bavorsku
Úplné jméno Ludvík Vilém
Narození 21. června 1831
Mnichov
Úmrtí 6. listopadu 1920 (89 let)
Mnichov
Pohřben
Manželky Jindřiška Mendlová
Barbara Antonie Barthová
Potomci Marie Louisa hraběnka Larischová-Wallersee
Karel Emanuel baron von Wallersee
Rod Wittelsbachové
Otec Maxmilián Josef Bavorský
Matka Ludovika Bavorská

Ludvík Vilém Bavorský (21. června 1831, Mnichov6. listopadu 1920, tamtéž), zvaný Luis, se narodil jako první dítě bavorskému vévodovi Maxmiliánovi a jeho manželce Ludovice. Po něm následovalo, v rozmezí let 1832–1849, osm dalších sourozenců, z nichž druhý narozený, Vilém, zemřel v roce 1832, tedy v roce svého narození. Mezi jeho nejznámější sourozence patří císařovna Alžběta (Sissi), Helena Thurn-Taxis a Žofie, vévodkyně z Alençonu. Všechny tři měly velmi zajímavý život, u dvou z nich byl zfilmován.

Ludvíkův osobní život[editovat | editovat zdroj]

Portrét první manželky Henrietty

Ludvík se měl po smrti svého otce stát vévodou v Bavorsku, ale tohoto titulu se musel vzdát ve prospěch svého mladšího bratra Karla Teodora poté, co se rozhodl uzavřít společensky nerovný sňatek s druhořadou herečkou Henriettou Mendelovou, která mu navíc ještě za svobodna porodila dvě děti. Ludvík však neváhal ani chvíli a pro legalizaci tohoto svazku byl ochoten udělat vše - kromě vévodského titulu se musel vzdát i nároku na bavorský královský trůn, což však byla jen formalita, jelikož mezi přímé nástupce stejně nepatřil.
Ještě před sňatkem povýšil bavorský král Maxmilián II. Mendelovou do šlechtického stavu a od té doby nosila titul svobodná paní z Wallersee. Svatba proběhla 28. května 1859. Bavorská šlechta a královská i vévodská rodina ovšem Mendelovou považovala i nadále za nežádoucí osobu. Jedinou výjimkou v rodině se stala Ludvíkova sestra císařovna Alžběta, která si Mendelové velmi vážila a chovala k ní úctu a náklonnost.

Po prohrané bitvě u Hradce Králové odešel Ludvík z armády, kde měl hodnost plukovníka, a usadil se v Mnichově. S manželskou věrností si příliš starostí nedělal, stejně jako jeho otec, ale přesto bylo jeho manželství s Mendelovou považováno za harmonické. Henriette Mendelová, nyní tedy již Henriette von Wallersee, zemřela v roce 1891. Necelý rok po smrti své první ženy se Ludvík oženil podruhé s nepříliš úspěšnou baletkou Antonií Barthovou, která byla povýšena do šlechtického stavu a směla si říkat Antonie von Bartolf. V době sňatku bylo Ludvíkovi jedenašedesát let a jeho manželce jedenadvacet. V roce 1913 bylo manželství soudně rozvedeno. Ludvík zemřel 7. listopadu 1920. Jeho dcera z prvního manželství Marie Louisa hraběnka Larischová-Wallersee (jejím prvním manželem byl hrabě Georg Larisch) zemřela v roce 1940.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]