Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský
vládce Nasavska-Weilburska, princ Nasavský
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský
Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský
Narození 25. října 1768
Haag
Úmrtí 9. ledna 1816
Weilburg
Předchůdce Karel Kristián Nasavsko-Weilburský
Nástupce Vilém Nasavský
Manželky Luisa Isabela z Kirchbergu
Potomci Vilém, Augustina Luisa Vilhelmína, Jindřiška, Fridrich Vilém
Rod Nasavští
Dynastie Nasavsko-Weilburská
Otec Karel Kristián Nasavsko-Weilburský
Matka Karolína Oranžsko-Nasavská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fridrich Vilém Nasavsko-Weilburský někdy zvaný také jako Bedřich Vilém (25. října 1768, Haag9. ledna 1816, Weilburg) byl vládce Nasavsko-Weilburského knížectví a od roku 1806 i princ nasavský. Následníkem mu byl prvorozený syn Vilém, někdy také zvaný jako Vilém I.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Mince s portrétem Fridricha Viléma

Fridrich Vilém byl první přeživší syn Karla Kristiána Nasavsko-Weilburského a jeho manželky Karolíny Oranžsko-Nasavské. Byl sice až třetím synem, jeho bratr Jiří Vilhelm Belgikus ale zemřel ve dvou letech a Vilhelm Karl Ludvík Flamand v devíti letech. Později se mu ještě narodil bratr Karl Fridrich Vilhelm. Karel Kristián měl celkem se svojí manželkou 15 dětí.

Fridrichovými prarodiči z otcovy strany byli Karel August Nasavsko-Weilburský a Augusta Bedřiška Nasavsko-Idsteinská. Z matčiny strany to byli Vilém IV., princ oranžský, a jeho manželka Anna Hannoverská, Princess Royal. V jeho rodokmenu bychom proto našli poměrně známá jména, například Jan Vilém Friso nebo Jiří II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Fridrich Vilém se narodil v roce 1768 v Haagu.

V roce 1793 obsadila nepřátelská vojska nedaleké Mainz a krátce po tom byl Fridrich Vilém nucen otéct z Nasavska-Weilburska na hrad Kirchheimbolanden a později ještě do rezidence Bayrueth. Po smrti otce Karla Kristiána zdědil veškeré jeho tituly i nemovitosti.

V roce 1806 začal Fridrich Vilém vládnou společně s jeho bezdětným bratrancem Fridrichem Augustem. Již v té době nikdo nepočítal s tím, že by Fridrich August zplodil dědice. Po smrti Fridricha Augusta pak zdědil i jeho tituly, jelikož Fridrich August žádné mužské potomky neměl. Ve věku 47 let Fridrich Vilém nešťastně spadl ze schodů a zemřel. Jeho veškeré tituly zdědil Fridrich August, ani ten si jich ale neužil dlouho a několik měsíců po jejich nabití také zemřel. Dědicem se stal syn Vilém.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 31. července 1788 v Hachenburgu se Fridrich Vilém oženil s Luisou Isabelou z Kirchbergu (17721827). Fridrichovi bylo tehdy dvacet let a nevěstě šestnáct, sám ženich v té době byl pouze dědicem, jeho otec zemřel několik měsíců po svatbě.

Fridrich Vilém a Luisa Isabella měli čtyři děti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Friedrich Wilhelm (Nassau-Weilburg) na německé Wikipedii.

Předchůdce:
Karel Kristián
Znak z doby nástupu Nasavsko-weilburský kníže
Fridrich Vilém
17881816
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Vilém