Severoněmecký spolek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severoněmecký spolek
Norddeutscher Bund
 Německý spolek 18661871 Německé císařství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Severoněmecký spolek je vyznačený červeně
nejdelší řeka:
obyvatelstvo
počet obyvatel:
30 milionů
státní útvar
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Německý spolek Německý spolek
Nástupnické:
Německé císařství Německé císařství

Severoněmecký spolek nebo Severoněmecká konfederace (německy Norddeutscher Bund, anglicky North German Confederation) byl politický svazek severoněmeckých států nacházejících se severně od řeky Mohan.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Severoněmecký spolek existoval v letech 18661871. Byl utvořen v roce 1866 po prusko-rakouské válce a byl to de facto[zdroj?] nástupce za Německý spolek, i když zahrnoval jen severněji položené státy. Spolek tvořil základ pro budoucí Německé císařství, jehož byl přímým předchůdcem. Hlavní roli ve spolku mělo samozřejmě Prusko, jež bylo také majoritní silou jak vojensky, tak rozlohou a ve spolkovém parlamentu mělo 17 ze 43 hlasů. Již v roce 1866 se politicky postupně ze spolku (konfederace) stala federace.

Součástí spolku byly všechny německé státy resp. státy jež byly předtím součástí Německého spolku, kromě Rakouska (včetně Českých zemí), Bavorska, Württemberska, Bádenska a jižních částí Hesenska. Hesensko (Velkovévodství Hessenské) resp. Hesensko-Darmstadtsko jehož severně od řeky Mohan ležící polovička se v roce 1867 stala také součástí Severoněmeckého spolku bylo z poloviny nezávislým státem a z poloviny členem spolku, takže jeho jižní část zůstávala mimo. Jediným územím jižně od řeky Mohan, jež tou dobou bylo pevnou součástí Pruska, bylo Hohenzollernsko.

Jeho sněm (parlament) zasedal v Berlíně. Jediným prezidentem spolku byl pruský král Vilém I. a kancléřem byl Otto von Bismarck.

Stát přestal existovat poté, co bylo 18. ledna 1871 v zrcadlovém sále ve Versailles po vítězství Severoněmeckého spolku a spojeneckých jihoněmeckých států v prusko-francouzské válce vyhlášeno Německé císařství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]